Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. 03. 2017 14:57 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

Prešovčania bojujú za vybudovanie obchvatov mesta

Občianske združenie Lepší Prešov sa listom obrátilo na premiéra i prezidenta a žiadajú budovanie obchvatov. Pokiaľ vláda účinne nezareaguje, chcú podávať hromadné žaloby a žiadať finančné odškodnenie od štátu za škodlivé dopady na zdravie obyvateľov a životné prostredie.

Protestné zhromaždenia v Prešove a Bratislave zvoláva na piatok 31. marca občianske združenie Lepší Prešov. Ako v utorok informoval v mene združenia René Polačok, na protestných zhromaždeniach chcú upozorniť na mimoriadne negatívnu dopravnú situáciu v meste, ktorá už ohrozuje zdravie a životy obyvateľov.

druženie zaslalo listy premiérovi Robertovi Ficovi a prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. V listoch píšu, že Prešov je jediné krajské mesto, ktoré nemá žiaden vnútorný, ale ani vonkajší dopravný obchvat mesta, preto medzinárodná a kamiónová doprava prechádza obytnými zónami mesta.

Dlhodobé, denne trvajúce dopravné obmedzenia vyvolané dopravnými zápchami vozidiel spôsobili závažný a alarmujúci stav, a táto skutočnosť donútila vedenie mesta Prešov vyhlásiť už mimoriadny stav v doprave, pretože dochádza denne k blokovaniu záchranných zložiek, ktoré nemôžu prísť načas na určené miesta, a tým je ohrozená bezpečnosť, zdravie, ale aj životy obyvateľov.

Dopravná situácia presiahla mieru únosnosti a vyžaduje prioritné riešenie

Najzávažnejším negatívnym faktorom neriešenej dopravy je ohrozovanie životného prostredia a zdravia obyvateľov mesta, ktorí sú vystavení dlhodobo nadmerným hodnotám hluku, vibrácií a škodlivých emisií. Podľa nich je za to zodpovedný štát.

Podľa občianskeho združenia popísaný stav presiahol mieru únosnosti a vyžaduje prioritné a účinné riešenie dopravnej situácie v meste Prešov zo strany štátu. Napriek tomu sme svedkami protichodných až nepochopiteľných stanovísk zo strany ministerstva dopravy a ministerstva financií. Bez dobudovania diaľnice D1 – juhozápadného obchvatu a R4 – severného obchvatu, nie je možné dopravnú situáciu v meste Prešov vyriešiť,“ uvádza v liste občianske združenie.

„V prípade, že vláda nebude na tento stav účinne reagovať v lehote do 30 dní, Občianske združenie Lepší Prešov bude iniciovať hromadné súdne žaloby a žiadať finančné odškodnenie od štátu za negatívne a škodlivé dopady na zdravie a životné prostredie obyvateľov,“ uvádza predseda združenia Jozef Baran.

Odporúčané články

V Prešove štrajkujú zamestnanci DPMP Prešovský dopravný podnik s mestom už pripravujú krízový plán na štrajk vodičov MHD

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: V kauze zmenky vypovedal aj Mika, s obžalovaným Pavlom R. riešil niektoré veci Juhokórejské stíhačky vystrelili varovné výstrely na ruské lietadlo, ktoré narušilo vzdušný priestor krajiny Video: Peter Sagan opísal moment zo stúpania na Tourmalet, ktorý obletel celý svet Návštevy regiónov treba kombinovať s komunikáciou v médiách, tvrdí Danko a šokoval ho Kollár Začarovaný kruh: Produkcia mäsa mení klímu a klíma potom zabíja dobytok Nezamestnanosť pod päť percent má 51 okresov na Slovensku, najmenej ľudí bez práce má Trenčín Politika do škôl patrí, zhodli sa Smer-SD, SNS a Most-Híd, ale nesúhlasia s propagandou

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X