Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľnice
Ilustračné foto: pixabay.com.
18. 05. 2017 15:52 Cestná doprava od NasaDoprava.skSITA

Prezident vrátil parlamentu novelu zákona o vyvlastňovaní pozemkov pod diaľnice

Hlava štátu navrhuje, aby parlament pri opätovnom prerokovaní novelu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá neprijal ako celok.

Prezident SR Andrej Kiska vrátil Národnej rade SR novelu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Hlava štátu navrhuje, aby parlament pri opätovnom prerokovaní novelu zákona neprijal ako celok.

Ako vo štvrtok informovala kancelária prezidenta, podľa zverejnených informácií boli hlavným impulzom pre vypracovanie a prijatie zákona problémy s výkupom pozemkov potrebných na výstavbu obchvatu Bratislavy. Schválený zákon však podľa hlavy štátu predstavuje významný zásah do základného práva vlastniť majetok. Argumentáciu predkladateľa i praktické dôvody na schválenie zákona preto považuje za „nedostatočné a neobhájiteľné“.

Novela podľa Kisku neprimerane obmedzuje vlastnícke právo

„Je neprijateľné, aby sa manažérske chyby Národnej diaľničnej spoločnosti, respektíve Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky pri príprave a realizácii jedného konkrétneho projektu výstavby riešili takým legislatívnym spôsobom, ktorý nie je v súlade s ústavou. A navyše, nevyplynul z nevyhnutnosti vyvolanej náhlymi a nepredvídateľnými skutkovými a právnymi okolnosťami,“ upozornil Kiska.

Prezident je presvedčený, že schválený zákon umožňuje obmedziť vlastnícke právo spôsobom, ktorý nemožno kvalifikovať ako obmedzenie v nevyhnutnej miere. Myslí si tiež, že skrátené legislatívne konanie, v ktorom bol zákon prijatý, nebolo odôvodnené.

Výstavba diaľnic a rýchlostných ciest patrí medzi deklarované politické a výdavkové priority každej vlády od vzniku samostatnej SR. „Postup predkladateľa, ktorý v máji tvrdí, že praktický problém súvisiaci s prípravou a realizáciou individuálnej stavby je nevyhnutné riešiť novelou zákona v skrátenom legislatívnom konaní, je preto nutné označiť za zneužitie tejto formy legislatívneho procesu,“ dodal Kiska.

Vláda novelou reagovala na problémy s pozemkami pod bratislavský obchvat

Parlament v utorok 16. mája schválil novelu zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá. Rozhodol o tom v skrátenom legislatívnom konaní hlasmi 87 poslancov, proti bolo 52 zákonodarcov a jeden sa zdržal.

Vláda tým reagovala na situáciu pri príprave výstavby diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy, kde pre meškanie s výkupom pozemkov hrozí štátu vysoká pokuta od koncesionára projektu. Zostáva vykúpiť 0,5 percenta pozemkov, ktoré chce desiatka majiteľov predať za neprimeranú cenu, čo by znamenalo pre štát navyše výdavky za niekoľko desiatok miliónov eur. Za výkup pozemkov pod D4 a R7 už štát vyplatil vyše tristo miliónov eur.

Vyvlastňovaniu pozemkov pre diaľnice má podľa ministerstva dopravy a výstavby pomôcť zavedenie nového právneho inštitútu predbežnej držby, ktorý pred ukončením vyvlastňovacieho procesu umožní vykonávať vopred vymedzené a odstrániteľné práce v nevyhnutnom rozsahu. Novela zákona má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.

Opozícia kritizovala, že o novele sa rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní, ako aj aj to, že umožňuje vykonávať práce na ešte nevyvlastnených pozemkoch. Poslanci strany Sloboda a Solidarita v stredu informovali, že pre spornú novelu zvažujú podanie podnetu na Ústavný súd SR, no zatiaľ počkajú, aký postoj zaujme prezident.

K téme

Dva úseky R7 by mohli motoristi využívať v miernom predstihu, zvyšné budú zrejme meškať Arbitráž pre D4 a R7 je problém vyplývajúci z koncesnej zmluvy, tvrdí dopravný expert

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne! Foto: Na celom Slovensku hrozí prízemný mráz, na hrebeňoch Tatier je už sneh Foto: Policajti nakupovali rastliny počas služby, vyjde ich to draho Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Stíhačka F-16 havarovala pri meste Pluvigner, pilot skončil na elektrickom vedení

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X