Račianske mýto v Bratislave čakajú zmeny, bude bezpečnejšie pre chodcov a plynulejšie pre MHD

Hlavné mesto rozšíri ostrovček pre chodcov
Hlavné mesto rozšíri ostrovček pre chodcov Foto: Wikipédia

Frekventované Račianske mýto v Bratislave bude bezpečnejšie pre chodcov a plynulejšie pre mestskú hromadnú dopravu (MHD). Hlavné mesto rozšíri ostrovček pre chodcov a uprednostní prejazd MHD pridaním bus pruhu.

„Desiatky rokov problematický miniatúrny ostrovček rozšíria a krátky bus pruh získa vlastné dopravné signály,“ informuje na sociálnej sieti Dopravný podnik Bratislava (DPB).

Vodičov čakajú dopravné obmedzenia

Zmeny v doprave nastanú od štvrtka 21. mája na križovatke Šancová – Račianska.

„Na tomto mieste od štvrtka rušíme pravé odbočenie áut zo Šancovej (smer Hlavná stanica, pozn. SITA) na Račiansku ulicu, čím rozšírime priechod a priestor pre chodcov, ktorý nebol dostatočný,“ uvádza magistrát a dodáva, že na kriticky úzkom ostrovčeku sa ľudia v dopravných špičkách fyzicky nezmestili a museli stáť na ceste.

„Z tohto dôvodu sme zrušili toto málo frekventované odbočenie áut doprava. Pred zrušením sme prihliadali aj na skutočnosť, že blízke okolie ponúka vodičom viaceré náhradné možnosti trasovania,“ doplnilo mesto.

Obchádzkové trasy

Magistrát odporúča obchádzkové trasy Vajnorská – Kutuzovova – Kukučínova (resp.Trnavské mýto – Kukučínova), Trnavské mýto – Krížna – Legionárska a Šancová – Karpatská – Pionierska.

Na spomínanej križovatke na Šancovej v smere na Hlavnú stanicu Bratislava mesto zároveň zavádza preferenciu MHD.

To znamená, že keď autá zastanú na červenú, autobus bude mať zelenú ešte približne trinásť sekúnd.

„Pre zvýšenie bezpečnosti je inštalovaný odpočet zeleného signálu pre chodcov a taktiež upozorňujúci signál blikajúceho autobusu. Chceme preto poprosiť chodcov, aby nevstupovali na priechod na červenú, aby tak neohrozili seba a prechádzajúce vozidlo MHD,“ upozorňuje mesto a dodáva, že táto plocha prejde komplexnejšou rekonštrukciou najneskôr v roku 2021 tak, aby bola zjednotená s úrovňou chodníka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik BratislavaMagistrát hlavného mesta SR Bratislava