Ryanair zažil najhorší rok vo svojej histórii, verí v silné zotavenie leteckej dopravy

AEROLINKY: Lietadlo spoločnosti Ryanair
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

Počet pasažierov írskej leteckej spoločnosti Ryanair v účtovnom roku 2021, ktorý sa skončil v závere marca, sa prepadol na 27,5 milióna z úrovne 149 miliónov v predošlom roku. Dôvodom bolo to, že mnohé európske vlády počas pandémie koronavírusu uplatnili obmedzenia cestovania a celoštátne lockdowny.

Firma, ktorá o svojich hospodárskych výsledkoch informovala v tlačovej správe v pondelok, uviedla, že to bol najhorší rok v 35-ročnej histórii.

Tržby Ryanairu za jeho účtovný rok 2021 klesli o 81 percent na 1,64 miliardy eur. Za celý rok letecká spoločnosť vykázala stratu v objeme 815 miliónov eur, pričom v predchádzajúcom roku dosiahla zisk na úrovni 1,002 miliardy eur. „Ak bude väčšina európskych štátov do septembra vakcinovaná, tak veríme, že sa môžeme tešiť na silné zotavenie leteckej dopravy, pracovných miest a turizmu v druhej polovici nášho terajšieho fiškálneho roku,“ uviedla firma.

Ryanair odhaduje, že doprava v jeho účtovnom prvom kvartáli bude veľmi utlmená a prepraví 5 až 6 miliónov pasažierov. Firma predpokladá, že za celý účtovný rok 2022 prepraví zhruba 80 miliónov cestujúcich. Zároveň očakáva, že dosiahne takmer vyrovnané hospodárenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ryanair