Šéf prístavu v Doveri upozorňuje cestujúcich na možné narušenie dopravy

Brexit_pas.jpg
Foto: Pixabay.com

Cez prístav Dover prechádza 17 % obchodu Británie s tovarmi a 2,3 mil. vozidiel s turistami ročne.

Šéf najvyťaženejšieho britského prístavu v súvislosti s blížiacim sa brexitom upozornil obyvateľov cestujúcich na európsky kontinent, aby sa pripravili na narušenie dopravy. „Ak vybavenie jedného vozidla zaberie dodatočné dve minúty, mohlo by to viesť k vytvoreniu radu dlhého 17 míľ,“ povedal pre BBC Doug Bannister, generálny riaditeľ spoločnosti Dover Harbour Board.

Cez prístav Dover prechádza 17 % obchodu Veľkej Británie s tovarmi v hodnote vyše 120 mld. libier (GBP). Okrem toho prístav ročne vybavuje 2,3 mil. vozidiel s turistami.

Vedenie prístavu zrušilo dovolenky zamestnancov. Prijalo aj nových pracovníkov, aby sa zvládla akákoľvek situácia.

Brexit je stále nejasný

Britská vláda ešte vlani uviedla, že v prípade brexitu bez dohody by doprava v Doveri a ostatných prístavoch Lamanšského prielivu mohla byť narušená na obdobie do šiestich mesiacov.

Lídri Európskej únie (EÚ) sa na summite v Bruseli dohodli na krátkom posunutí brexitu. A to do 22. mája, pokiaľ britský parlament budúci týždeň schváli dohodu, ktorú premiérka Theresa Mayová vyrokovala s Bruselom.

Ak sa tak nestane, lídri podporia kratší posun do 12. apríla. To má Londýnu poskytnúť čas na schválenie dohody alebo „upresnenie ďalšieho postupu“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom