Sektor leteckej dopravy sa stabilizoval, európsky výrobca lietadiel Airbus vykázal zisk 1,87 miliardy eur

Europe Airbus
Európsky výrobca lietadiel Airbus v druhom kvartáli dosiahol zisk 1,87 miliardy eur. Foto: archívne, SITA/AP

Európsky výrobca lietadiel Airbus za druhý štvrťrok tohto roka vykázal čistý zisk v objeme 1,87 miliardy eur. Firma vo štvrtok uviedla, že zároveň vylepšila svoj výhľad dodávok lietadiel.

Viac o téme: Koronavírus

Sektor leteckej dopravy sa totiž stabilizoval po devastujúcom vplyve pandémie ochorenia COVID-19. V rovnakom kvartáli minulého roka Airbus skončil v strate 1,44 miliardy eur. Prvá veľká vlna reštrikcií v reakcii na pandémiu vtedy narušila cestovanie a podnikanie.

Zlepšenie predajov

Od začiatku tohto roka do konca júna Airbus zákazníkom dodal 297 lietadiel. Išlo o zlepšenie v porovnaní s prvým polrokom vlaňajška, keď firma dodala len 196 strojov.

Keďže letecká doprava sa začína vracať na normálnejšie úrovne, Airbus teraz predpokladá, že za celý rok 2021 klientom dodá 600 lietadiel. Predošlá prognóza firmy rátala s dodávkami 566 strojov.

Vzrástol počet objednávok

Situácia v leteckom odvetví sa však ešte zďaleka neznormalizovala. Počet objednávok Airbusu za január až jún totiž vzrástol len o 38 strojov, keďže zákazníci mnohé objednávky zrušili.

O zlepšení svojich hospodárskych výsledkov európsky výrobca lietadiel informoval deň po tom, ako jeho americký konkurent Boeing vykázal prvý kvartálny zisk po šiestich štvrťrokoch strát.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Airbus