Sieť nabíjacích bodov pre elektromobily by sa mala rozšíriť, počíta sa s 50-miliónovou investíciou

Elektromobil
Nabíjacia stanica pre elektromobil. Foto: ilustračné, SITA/Ivan Kopčáni

Na Slovensku by sa vďaka zdrojom z plánu obnovy mala výrazne rozšíriť sieť nabíjacích bodov pre elektromobily. Počíta sa s celkovou investíciou vo výške 50 mil. eur a vybudovaním viac ako 3 000 nabíjacích bodov. Zároveň by sa podľa informácií, ktoré agentúre SITA poskytlo Ministerstvo hospodárstva SR, mali vybudovať aj tri pilotné vodíkové čerpacie stanice.

V rámci plánu obnovy chce Slovensko investovať finančné prostriedky aj do viacerých oblastí týkajúcich sa rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá, najmä elektromobility. Ide najmä o investíciu v rámci Komponentu 3 – Udržateľná doprava, kde sa počíta s vybudovaním národnej siete 228 ultrarýchlo nabíjacích staníc na diaľniciach a rýchlostných cestách, ktorá bude vo vlastníctve štátu,“ priblížil ďalej rezort. Na národnú sieť by z celkovej sumy malo putovať asi 30 mil. eur.

Taktiež sa počíta s použitím schém pomoci pre obce, samosprávy, ako aj právnické subjekty na budovanie miestnej nabíjacej infraštruktúry. Prvé výzvy chce ministerstvo vyhlásiť v poslednom kvartáli tohto roka. Samotným investíciám však ešte podľa neho bude predchádzať reforma na národnej úrovni v podobe prijatia nových politík a opatrení, ktorá pomôže vytvoriť zdravé prostredie pre rast a posilní konkurencieschopnosť Slovenska v oblasti prechodu na bezemisnú dopravu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR