Slovenskí piloti si po sto rokoch pripomenú posledný let generála Štefánika

Bradlo
Pohľad na Mohylu Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo | Foto: SITA/Martin Medanský

Po lete z Talianska, pristátí v Bratislave a položení kvetov k soche Štefánika absolvujú aj prelet ponad Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Posledný let generála Milana Rastislava Štefánika z Talianska do rodnej vlasti si pripomenú piloti Slovenskej federácie ultraľahkého lietania v sobotu 4. mája. Spravia tak skupinovým letom po trase, ktorú presne pred sto rokmi absolvoval aj Štefánik. Poletia presne v deň 100. výročia od tohto tragického letu. Ten sa neďaleko Bratislavy skončil smrťou vtedajšieho ministra Štefánika. Medzi pilotmi bude aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella.

Najprv pristaneme na bratislavskom letisku a položíme kyticu k soche generála Štefánika. Následne budeme s celou skupinou pilotov letieť na piešťanský Festival letectva s preletom ponad Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Po zosadnutí na piešťanské letisko vypneme motory. Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella požiada návštevníkov o minútu ticha. Celý spomienkový let sa uskutoční okolo poludnia, približne v čase, kedy pred sto rokmi Štefánik havaroval,“ povedal Marián Sluk, prezident Slovenskej federácie ultraľahkého lietania.

Parašutisti aj dramatizovaný život Štefánika

Po tejto spomienke bude obloha nad piešťanským letiskom patriť výsadku parašutistov s veľkou podobizňou Štefánika a vlajkami účastníkov festivalu.

O finále unikátneho nebeského predstavenia sa potom postará Letecký útvar Ministerstva vnútra SR s lietadlami Airbus A319 a Fokker 100.

Okrem toho čaká návštevníkov Festivalu letectva umenie aj na zemi v podobe dramatického stvárnenia dôležitých okamihov zo Štefánikovho života na jednom z hlavných pódií.

Obrazovo-hudobné predstavenie priblíži jeho pôsobenie počas organizovania československých légií, ale aj pri založení Československej republiky. Hlavnej úlohy sa zhostí hosťujúci herec Slovenského národného divadla Juraj Loj. O scenár a réžiu sa postaral Jakub Nvota.

Airshow
Očovskí bačovia | Foto: SITA/Tomáš Somr

Festival v prvý májový víkend

Generálovi Štefánikovi sa stal osudným 4. mája 1919 let do rodnej vlasti. Na letisku Campo Formido pri Udine v Taliansku nastúpil do lietadla Caproni 450. Lietadlo však na letisku vo Vajnoroch nepristálo. Náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle vrátane Milana Rastislava Štefánika boli na mieste mŕtvi. Okolnosti tejto tragédie neboli nikdy s istotou objasnené.

Festival letectva sa uskutoční na letisku v Piešťanoch v dňoch 4. a 5. mája. Podujatím vzdajú jeho organizátori hold generálovi Štefánikovi. Ťahákmi festivalu budú podľa jeho hovorcu Dušana Heina vystúpenia špičkových akrobatických pilotov a skupín z Lotyšska z Českej republiky či Švajčiarska. Chýbať nebudú ani slovenskí Očovskí Bačovia.

Festival letectva v Piešťanoch organizuje Slovenská letecká agentúra s podporou ministerstva kultúry a v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom a ďalšími partnermi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Letisko Piešťany