Slovensko sa dočká nových vlakov za vyše 76 miliónov eur, ZSSK podpísala zmluvu s ministerstvom (video+foto)

ZSSK: Dostali príspevok 76 284 000 eur
Moderná dopravná elektrická jednotka počas tlačového brífingu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) na nástupišti 1 bratislavskej Hlavnej stanice pri príležitosti podpisu zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na 9 kusov moderných elektrických jednotiek v hodnote 76 284 000 eur. Bratislava, 13. august 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 13. augusta 15:20

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) podpísala v piatok s Ministerstvom dopravy a výstavby SR (MDV) zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku na deväť nových moderných elektrických jednotiek v hodnote 76,3 mil. eur.

Na nákup vlakov tak môže národný dopravca využiť prostriedky Európskej únie a spolufinancovania zo štátneho rozpočtu v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 (OPII). Zdroje EÚ a štátu dosahujú 74,35 mil. eur a vlastné prostriedky dopravcu 1,94 mil. eur.

Všetky nízkopodlažné jednotky plánuje ZSSK nasadiť v regionálnej doprave v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji do konca roku 2023.

Kapacita 300 miest

Jazdiť budú na tratiach Košice – Lipany – Plaveč, Košice – Michaľany – Trebišov, resp. po elektrifikácii trate až po Humenné a Košice – Michaľany – Čierna nad Tisou. Zmluvu s vybraným dodávateľom po ukončení verejného obstarávania chce dopravca podpísať ešte v auguste.

Tender pred uzavretím zmluvy už preskúmal Úrad pre verejné obstarávanie. Vlaky budú mať minimálnu kapacitu 300 miest na sedenie pre cestujúcich 2. triedy, konštrukčne umožnia dosahovať rýchlosť 160 kilometrov za hodinu.

Splnili sľub

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň po podpise zmluvy na Hlavnej stanici v Bratislave povedal, že v rámci tohto verejného obstarávania za pôvodnú cenu takmer 170 mil. eur bez DPH majú možnosť uplatniť opciu na ďalších 11 elektrických jednotiek za 85 mil. eur.

Tieto peniaze chcú hľadať v novom programovom období eurofondov 2021 – 2027 z Operačného programu Slovensko, v Pláne obnovy či z iných zdrojov. „Máme možnosť na východné Slovensko dodať viac ako deväť elektrických jednotiek. Som rád, že sa podarilo splniť sľub, že na východné Slovensko budeme dodávať nové vozidlá,“ uviedol šéf ZSSK.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Doležal odmietol kritiku minulosti

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) odmietol kritiku z minulosti, že východ Slovenska je mimo záujmu rezortu pri zabezpečení nových vlakov. „Práve naopak, na východ Slovenska smeruje významná investícia deväť kusov elektrických jednotiek,“ reagoval na dávnejšie obvinenia, že z východu vlaky sťahujú.

„Z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra sa snažíme vlaky alebo vozne rozmiestniť po celom Slovensku,“ poznamenal minister. Potvrdil, že nové vlaky budú dodané najneskôr do konca roka 2023, dokedy je možné využiť peniaze EÚ z programového obdobia 2014 – 2020.

Dvaja uchádzači

ZSSK vybrala za dodávateľa nových vlakov spomedzi dvoch uchádzačov česko-slovenské konzorcium v zložení Škoda Transportation, a. s. Plzeň – ŽOS Trnava, a. s. „Toto konzorcium predložilo najvýhodnejšiu ponuku, nielen čo sa týka ceny, ale aj dodacích technických podmienok, ktoré boli súčasťou hodnotiacich kritérií,“ podotkol Koreň.

Na druhom mieste skončil švajčiarsky Stadler Bussnang. „Medzi prvým a druhým bol dosť evidentný rozdiel,“ dodal šéf ZSSK. Škoda Transportation a ŽOS Trnava v súčasnosti už dodali národnému dopravcovi 18 z 25 nových elektrických jednotiek za 160 mil. eur pre regionálnu dopravu v žilinskom a trenčianskom regióne. Všetky majú oproti priemeru vozidlového parku ZSSK nižšiu poruchovosť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dátum uzavretia zmluvy nie je určený

Ako pre agentúru SITA dodala ZSSK, presný dátum uzavretia zmluvy so združením Škoda Transportation – ŽOS Trnava na dodanie deviatich vlakov zatiaľ nie je určený, momentálne zmluvu aktualizujú. Na vyhodnotenie ponúk v tendri boli určené štyri kritériá.

„Úspešný uchádzač získal viac bodov v kritériu celková cena za dodanie celého rozsahu predmetu zákazky v eurách bez DPH, ako aj v kritériu preferované prevádzkovo-technické parametre,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Išlo o dve hlavné kritériá s váhou 78 a 11 bodov. Najnižšie priemerné náklady na prevádzku a údržbu vlakov a harmonogram dodávok mali váhu 6 a 5 bodov.

Dodajú aj zvyšné vlaky

Úspešný uchádzač v prípade uplatnenia opcie zo strany ZSSK dodá aj zvyšných 11 vlakov. „V prípade uplatnenia opčnej časti musia byť zachované rovnaké zmluvné podmienky ako v prípade fixnej časti,“ dodal Kováč.

Celková cena zákazky podľa ponuky úspešného uchádzača má hodnotu 169,5 mil. eur bez DPH, čo je skoro 8,5 mil. eur za jednu elektrickú jednotku. Ponuku firmy Stadler Bussnang dopravca nezverejnil z dôvodu zachovania jej obchodného tajomstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalRoman Koreň
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRStadler BussnangŽOS TrnavaZSSK Železničná spoločnosť Slovensko