Spoločnosť Air France-KLM odštartovala prvý diaľkový let s udržateľným leteckým palivom

Air france, KLM,
Lietadlo na trase Paríž - Montreal používa naftu zmiešanú so syntetickým palivom vyrobeným z použitého kuchynského oleja. Foto: ilustračné, pixabay.com

Letecká spoločnosť Air France-KLM v utorok odštartovala prvý diaľkový let s použitím udržateľného leteckého paliva (SAF).

Lietadlo na trase Paríž – Montreal používa ako pohonnú látku naftu zmiešanú so syntetickým palivom vyrobeným z použitého kuchynského oleja.

Ekologicky zodpovednejšia doprava

Letecká firma uviedla, že krok k používaniu udržateľného leteckého paliva má za cieľ podporiť vytváranie leteckého odvetvia, ktoré garantuje čoraz viac ekologicky zodpovednú leteckú dopravu.

Steve Csonka, výkonný riaditeľ Iniciatívy komerčných leteckých alternatívnych palív, krok Air France-KLM privítal a označil SAF za „rozhodujúce“ pri redukcii emisií kysličníka uhličitého. Podľa jeho slov bude „predstavovať väčšinu redukcie emisií CO2, ktorá bude odvetvím dosiahnuteľná v najbližších desaťročiach“.

Experiment je dôležitý

Andrew Murphy z bruselskej environmentálnej organizácie Doprava a životné prostredie povedal, že „je dôležité, že odvetvie experimentuje“, keďže sa zdá, že svet sa dostáva z pandémie a cestovanie sa obnovuje.

Letecká firma Air France-KLM uviedla, že prvý pravidelný let s použitím udržateľného leteckého paliva zrealizovala vo februári na linke z Amsterdamu do Madridu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Air France KLM