Staršie traktory dostanú zelenú, na polia sa budú môcť presúvať po bežných cestách

Traktory
Foto: SITA/Branislav Bibel
Ministerstvo dopravy pripravuje novelu zákona, ktorá zavedie nové pravidlá pre poľnohospodárske vozidlá. Do platnosti by mala vstúpiť v novembri tohto roka.

Novela zákona zavedie nové označenie „F“. Pôjde o farmársku značku, ktorá bude určená pre podomácky vyrobené traktory a staršie traktory vyrobené do 30. júna 2009.

Poľnohospodárska technika bude môcť po novom jazdiť aj po cestách I. a II. triedy pri presune za prácami na poli.

Označenie zjednoduší život farmárom

„Zmenami v zákone vychádzame v ústrety našim farmárom. Nová „F“- značka, nahradí doterajšie označenie, ktoré poľnohospodári poznali ako značku „C“. Dôležité je, že nová značka bude platiť 10 rokov. Farmári nebudú musieť obnovovať platnosť každé 3 roky ako doteraz,” povedal minister dopravy Arpád Érsek.

Ako upozornil, zároveň však budú musieť takéto traktory a ďalšie samohybné stroje spĺňať základné bezpečnostné kritériá tak, aby sa mohli presúvať po cestách I. a II. triedy, keď pôjdu na pole.

Základnými technickými požiadavkami je funkčné osvetlenie vozidla, brzdové zariadenia, zvuk vozidla, spájacie zariadenia a zvláštne výstražné oranžové svetlo. Farmár si pri udeľovaní F-značky bude musieť určiť rozsah obhospodarovaného územia, tak, ako to bolo doteraz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR