Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra_stanica.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ŽSR
17. 05. 2019 8:36 Železničná doprava od NasaDoprava.skSITA

Štúdia realizovateľnosti obnovy železničnej stanice v Nitre rieši štyri varianty

O výsledkoch štúdie budú Železnice SR informovať Ministerstvo dopravy a výstavby SR, následne štát rozhodne o ďalšom postupe

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) už majú v rukách štúdiu realizovateľnosti obnovy železničnej stanice v Nitre. Za 123-tisíc eur ju vypracovala spoločnosť Izolstav-ZA, s.r.o., ktorá vyhrala verejnú súťaž.

Štúdia rieši štyri varianty obnovy železničnej stanice a jej okolia: rekonštrukciu existujúcej budovy, výstavbu nového objektu, terminál integrovanej osobnej prepravy – TIOP Nitra a revitalizáciu budovy stanice formou PPP projektu.

„Schválenie konkrétnej alternatívy bude možné po zapracovaní pripomienok a zhodnotení jednotlivých variantov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ŽSR Michal Lukáč.

O výsledkoch štúdie budú železnice informovať Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Následne štát ako vlastník železničnej infraštruktúry rozhodne o ďalšom postupe.

Termín odovzdania štúdie sa posúval

Pôvodne mal zhotoviteľ štúdiu odovzdať do 26. januára 2019. Termín sa na žiadosť firmy posunul do konca apríla.

„Zhotoviteľ štúdie realizovateľnosti na pracovnom stretnutí 6. mája prezentoval štúdiu ŽSR. Pracovná verzia štúdie bola týmto odovzdaná a v súčasnosti prebieha proces jej pripomienkovania,“ povedal Lukáč.

Ako ďalej dodal, spracovaním štúdie realizovateľnosti ŽSR plnia úlohu vyplývajúcu z memoranda o spolupráci pri obnove železničnej stanice v Nitre, ktoré podpísali s mestom Nitra 22. júna 2016 na základe uznesenia vlády SR z 30. septembra 2015.

Náklady zatiaľ neznáme

Náklady na rekonštrukciu nitrianskej stanice ŽSR pred niekoľkými rokmi vyčíslili na zhruba štyri milióny eur bez DPH. V súčasnosti pokladajú otázku finančných nákladov za otvorenú.

„Predpokladané investičné náklady na obnovu/revitalizáciu železničnej stanice bude možné kvantifikovať až po pripomienkovom konaní, zapracovaní pripomienok a odovzdaní finálnej verzie,“ uviedol hovorca.

Nitra_stanica_int.jpg
Foto: ŽSR

Železničná stanica v Nitre je už roky v zlom stave. Výpravná budova pochádza z roku 1876, nepatrí však medzi pamiatkovo chránené objekty. V roku 1921 k nej pristavali menšiu budovu. Koľajisko má osem dopravných koľají, 13 manipulačných a jednu odstavnú.

O obnove nitrianskej stanice sa hovorí už roky. Projektová dokumentácia pre stavebné povolenie na rekonštrukciu je hotová od roku 2008. Na samotnú investíciu však chýbali peniaze.

Snažia sa o spojenie s Bratislavou

Železnice SR v rámci Nitrianskeho kraja tento rok pokračujú v prácach na Termináli intermodálnej prepravy Lužianky. Zároveň zabezpečujú spracovanie štúdie realizovateľnosti pre výstavbu novej trate Nitra – Trnovec nad Váhom, ktorá by priniesla priame vlakové spojenie Nitry s Bratislavou.

O priame železničné prepojenie s hlavným mestom sa už roky usiluje Nitriansky samosprávny kraj aj mesto Nitra.

„Už 15 rokov upozorňujem na to, že Nitra je jediné krajské mesto, ktoré je odrezané od elektrifikovanej železnice,“ vyjadril sa nitriansky župan Milan Belica 7. mája po návšteve prezidenta Andreja Kisku v Nitre, ktorého informoval o tomto probléme.

Výstavba novej trate podľa neho nie je technicky ani finančne náročná a priniesla by odľahčenie cestnej dopravy.

Odporúčané články

Mestá a obce žiadajú rezort dopravy o výstavbu R8 v úseku Komárno – Nitra Plánovanú uzávierku jednosmernej cesty medzi Zoborom a centrom Nitry odložili

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X