Tabule s názvami obcí v maďarskom jazyku sa vymenia, podľa Belicu ide o zbytočné vyhadzovanie peňazí

Dvojjazycne, tabula
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Nitriansky samosprávny kraj vymení 686 tabúľ, ktoré označujú začiatok a koniec obce v maďarskom jazyku. Stáť ho to bude 71 220 eur. Dôvodom výmeny je novela zákona, ktorá stanovila nový vzhľad tabúľ. Namiesto modrých majú byť teraz biele. Modrý bude už len lem značky.

Zbytočné vyhadzovanie peňazí

Zároveň budú tabule rovnako veľké ako tabule názvov obcí v slovenskom jazyku. Viacerí župní poslanci kritizovali, že ide o zbytočné vyhadzovanie peňazí. „Táto téma je presne ukážkou toho, aké hlúposti je schopná schváliť Národná rada SR,“ skonštatoval poslanec pravicovej koalície Miloš Dovičovič.

Kraj vymení zvislé dopravné značky na svojich cestách II. a III. triedy, ktoré označujú začiatok a koniec obce v jazyku národnostnej menšiny. Výmenu zabezpečia regionálne správy a údržby ciest v jednotlivých okresoch. Najviac, 268 tabúľ bude treba v okrese Levice, 188 v okrese Nové Zámky, 158 v okrese Komárno a 72 v okrese Nitra.

Chýbajú dopady na rozpočty krajov

Jedna tabuľa vyjde kraj 103,82 eura, z toho samotná tabuľa stojí 55,20 eura a zvyšok predstavujú náklady na jej výmenu, ktorá sa má uskutočniť do konca roka 2019. Tabule pri obecných cestách si menia obce, tabule pri cestách I. triedy Slovenská správa ciest.

Predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica opakovane kritizoval, že štát schvaľuje nové povinnosti krajom, mestám a obciam bez toho, aby ho zaujímalo, kde na to zoberú financie.

„Keď parlament príjme nejaký takýto zákon, mala by tam byť aj klauzula, že to bude mať dopad na rozpočty krajov, miest alebo obcí a v akej výške. Toto, žiaľ, chýba,“ skonštatoval Belica.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan Belica