Trolejbusy jazdia v Žiline už 25 rokov, do ulíc vyrazí aj legendárna "dvestotrinástka"

Žilina, trolejbus
Foto: archívne, SITA/Milo Fabian

Spomienkovou jazdou historicky prvého žilinského trolejbusu č. 213, ale aj večernou komentovanou prehliadkou v depe na Kvačalovej ulici si Dopravný podnik mesta Žiliny (DPMŽ) pripomenie v nedeľu 25. výročie trolejbusovej dopravy v meste. Prvé trolejbusy na linke č. 1 vyrazili do žilinských ulíc 17. novembra 1994. Dnes DPMŽ prevádzkuje osem nosných trolejbusových liniek v celkovej dĺžke 128 km.

Spája všetky sídliská

Trolejbusová doprava hrá prím v žilinskej mestskej hromadnej doprave, nakoľko spája všetky sídliská s centrom mesta, ako aj sídliská navzájom. Zabezpečuje aj spojenie centra so Žilinskou univerzitou či fakultnou nemocnicou. Denne vypravuje DPMŽ do ulíc Žiliny 30 trolejbusov, ktoré spolu ubehnú na svojich linkách 5 810 kilometrov.

Význam trolejbusovej dopravy potvrdzuje aj fakt, že až 70 percent z celkového počtu cestujúcich je prepravovaných práve trolejbusovými linkami. Dnes má DPMŽ k dispozícii 42 trolejbusov, medzi ktorými dominujú už energeticky úsporné vozidlá získané vďaka príspevku z európskych fondov.

Spomienková jazda

K 25. výročiu spustenia trolejbusovej dopravy pripravil DPMŽ dve akcie. „V nedeľu popoludní opäť vyrazí trolejbus s evidenčným číslom 213 na spomienkovú linku číslo 1 po trase, akú mala v roku 1994. Po trase Kvačalova-DPMŽ – Železničná stanica – Matice slovenskej vykoná tri páry spojov. Linka bude premávať zdarma a na jazdu nie je potrebné sa prihlasovať,“ informuje o prvej z dvojice akcií DPMŽ na svojej internetovej stránke. Odchody zo zastávky Kvačalova-DMPŽ sú plánované na 15:30, 16:30 a 17:30, zo zastávky Matice slovenskej potom o 16:00, 17:00 a 18:00.

Po zotmení sú potom pre prihlásených záujemcov pripravené špeciálne komentované prehliadky trolejbusového depa v sídle DPMŽ. „Počas prehliadky získajú návštevníci možnosť nazrieť do zázemia prevádzkovania mestskej hromadnej dopravy. Komentovaná prehliadka odštartuje návštevou umyvárne a postupne návštevníkov prevedieme trolejbusovou dielňou, prevádzkou vrchného vedenia, parkoviskom trolejbusov a prehliadku zakončíme na dopravnom dispečingu,“ informuje o nedeľnom programe dopravný podnik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPMŽ Dopravný podnik mesta Žilina