Uber po rozhodnutí súdu pozastavil prevádzku svojej služby v Bratislave

Ilustračné foto: SITA/AP.

„Napriek tomu, že nám rozhodnutie súdu ešte nebolo doručené, zaznamenali sme vyjadrenie súdu a pozastavujeme prevádzku služby v Bratislave,“ informoval Uber.

BRATISLAVA – Spoločnosť Uber po rozhodnutí Okresného súdu Bratislava I o neodkladnom opatrení voči nej pozastavila činnosť svojej alternatívnej taxislužby v hlavnom meste Slovenska. „Napriek tomu, že nám rozhodnutie súdu ešte nebolo doručené, zaznamenali sme vyjadrenie súdu a pozastavujeme prevádzku služby v Bratislave, kým sa celá situácia vyjasní,“ informoval Uber. Firma pôsobí na Slovensku iba v Bratislave od augusta 2015 na základe využívania mobilnej aplikácie, od začiatku jeho činnosti poukazovali bežní taxikári na to, že nespĺňa podmienky na základe zákona o cestnej doprave.

Musia prestať prevádzkovať taxislužbu v rozpore so zákonom 

Uber podľa rozhodnutia súdu musí prestať prevádzkovať alternatívnu taxislužbu v SR spôsobom, ktorý nespĺňa požiadavky na prevádzkovanie taxislužby podľa zákona o cestnej doprave z roku 2012. Súd rozhodol o neodkladnom opatrení voči Uberu ešte 16. februára na podnet Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov (OZKT) s tým, že uznesenie nadobudlo vykonateľnosť 22. februára a právoplatnosť 13. marca. Rozhodnutie súdu, vrátane vytvorenia doložky právoplatnosti a vykonateľnosti z 26. marca, zverejnilo v pondelok združenie taxikárov na svojej facebookovej stránke.

Ilustračné foto: pixabay.com.

Nesmú využívať vodičov a vozidlá nespĺňajúcich požiadavky

Uber zároveň musí prestať prevádzkovať taxislužbu pomocou osôb, resp. sprostredkúvať ju osobám, ktoré nespĺňajú požiadavky kladené na vodiča taxislužby. Takisto musí zastaviť túto činnosť, alebo sprostredkúvať ju pomocou vozidiel, ktoré nespĺňajú požiadavky na vozidlo taxislužby. Spoločnosť je tiež povinná zdržať sa uzavierania zmlúv o preprave osôb prostredníctvom osôb, ktoré nespĺňajú požiadavky na vodiča taxislužby, ako aj úkonov, ktorými sprostredkúva možnosť uzavrieť zmluvu o preprave osôb osobám nespĺňajúcim tieto požiadavky.

Rozhodnutie súdu privítalo združenie koncesovaných taxikárov

OZKT privítalo právoplatné a vykonateľné rozhodnutie súdu voči Uberu. Toto rozhodnutie považuje za logické vyústenie niekoľkomesačného boja za rovnosť podnikateľského prostredia v oblasti taxislužieb. „Súd sa stotožnil s našimi tvrdeniami v plnom rozsahu, čím potvrdil skutočnosť, že spoločnosť Uber sprostredkúva taxislužbu prostredníctvom vodičov a vozidiel, ktoré sú v rozpore so zákonom, poškodzujú podnikateľské prostredie. Nakoľko ide o neodkladné opatrenie, ktoré je vykonateľné, mala by spoločnosť Uber tieto služby prestať poskytovať bezodkladne,“ uviedol pre agentúru SITA predseda OZKT Matej Krampl. „Lehota na podanie odvolania márne uplynula a z toho dôvodu je toto uznesenie právoplatné a možnosť odvolania v tomto prípade neexistuje,“ dodal.

Taxislužby
Ilustračné foto: OZKT.

Ilustračné foto: OZKT.

SaS: Rezort dopravy by mal pripraviť novelu zákona o cestnej doprave

Opozičná strana SaS na základe tohto súdneho rozhodnutia vyzvala ministra dopravy Árpáda Érseka, aby jeho rezort urýchlene pripravil návrh novely zákona o cestnej doprave, ktorá by riešila aj alternatívnych dopravcov. Podľa poslanca a tímlídra SaS pre dopravu Miroslava Ivana totiž štát musí reagovať na aktuálny vývoj. „To, že Uber musí ukončiť svoju činnosť, je dôsledkom práve nečinnosti ministerstva dopravy, ktoré malo minimálne dva roky, aby pripravilo legislatívu na to, aby mohli v preprave osôb podnikať rôzne firmy a rôzne zoskupenia,“ uviedol. Zároveň dodal, že ak je preukázateľný dopyt po takejto službe, ministerstvo by malo vytvárať legislatívu umožňujúcu ju využívať a takto podnikať.

Poslanec a tímlíder SaS pre dopravu Miroslav Ivan. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

OĽaNO: Nepružný sektor taxislužieb potrebuje rýchly legislatívny zásah

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje za poľutovaniahodné, že ministerstvo dopravy pod vedením Arpáda Érseka nedokázalo za tri roky v spore taxikárov a služby Uber nájsť kompromisné riešenie, ktorého výsledkom by bola predovšetkým spokojnosť ľudí. „Táto forma prepravy založená na moderných technológiách bude určite chýbať. Na druhej strane si uvedomujeme, že nepružný sektor taxislužieb potrebuje urgentne legislatívny zásah,“ uviedol poslanec a tieňový minister dopravy za OĽaNO Ján Marosz. „Preto spolu s našim legislatívnym tímom pripravíme taký zákon, ktorý bude reflektovať požiadavku občanov na jednoduchú a pohodlnú prepravu hodnú 21. storočia,“ dodal.

Ján Marosz
Poslanec a tieňový minister dopravy za OĽaNO Ján Marosz. Foto: SITA/Robert Tappert. Foto: SITA/Robert Tappert.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád Érsek
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SR