Údržba elektromobilov je výrazne lacnejšia ako pri autách so spaľovacím motorom, trh je nepredvídateľný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elektromobil, elektronabíjačka
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Elektromobily sú na údržbu v porovnaní s autami so spaľovacím motorom lacnejšie v priemere asi o 40 %. Také sú výsledky štúdií, na ktoré vo svojej analýze poukazuje Inštitút environmentálnej politiky. Vyjadrujú pomer priemerných nákladov na údržbu elektromobilov v porovnaní s klasickým spaľovacím motorom. „Elektrické automobily majú nižší počet súčiastok, vďaka čomu je ich údržba jednoduchšia a lacnejšia. Napríklad nutnosť vymieňať motorový olej s prechodom na elektromobilitu zaniká,“ poukazuje inštitút. Pravidelnou prevádzkou vozidla vždy vzniká potreba nákladov na údržbu a opravy. Tie zahŕňajú úkony ako napríklad výmena oleja, brzdovej kvapaliny alebo pneumatík. Opravy sa týkajú náhodných a ťažko predvídateľných javov, ktoré spôsobujú, že sa diel alebo súčiastka stávajú nefunkčnými. Výška výdavkov sa pritom odvíja nielen od konkrétneho modelu, ale aj od povahy prevádzky automobilu.

Komplikované predvídanie priebehu znehodnotenia

Pomerne komplikované je podľa analytikov aj predvídanie priebehu znehodnotenia elektromobilov. Každý automobil stráca hodnotu už od nákupu, pričom pokles je najprudší v prvých piatich rokoch prevádzky. Vozidlá strácajú hodnotu rôzne, v závislosti od charakteru miestneho trhu, počtu najazdených kilometrov ročne, údržby či celkového vnímania zo strany dopytu.

Keďže je elektromobilita pomerne novým trendom, nie je k dispozícii dostatok dát, aby sa analyzoval sekundárny trh s elektrickým pohonom,“ tvrdia analytici.

Tesly sú vnímané ako čosi výnimočné

Elektromobily však podľa nich vykazujú vo všeobecnosti rýchlejšie tempo znehodnotenia, je to ale otázka konkrétneho modelu. Autá značky Tesla sú napríklad vnímané ako čosi výnimočné, preto strácajú hodnotu dokonca pomalšie ako spaľovacie automobily. Keďže je však elektromobilita nový a prudko sa rozvíjajúci trend, sekundárny trh s elektromobilmi sa vyznačuje nepredvídateľnosťou.

Inštitút environmentálnej politiky vznikol v júli 2016 ako nezávislý analytický útvar pri Ministerstve životného prostredia SR. Jeho poslaním je poskytovať kvalitné a spoľahlivé analýzy a prognózy v oblasti životného prostredia pre slovenskú vládu a verejnosť. IEP sa zúčastňuje na tvorbe politík ministerstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Inštitút environmentálnej politiky