V Bratislave, Žiline a Košiciach pribudnú nové autobusy

Mestská hromadná doprava v hlavnom meste SR Bratislave bude mať osemnásť nových elektrobusov. Ilustračné foto: SITA/Ján Slovák.

Na nákup autobusov s elektrickým a hybridným pohonom, vrátane príslušnej zásobovacej infraštruktúry a nabíjacích staníc, v celkovom objeme 28,8 mil. eur pôjde zo zdrojov Európskej únie približne 21 mil. eur

BRATISLAVA 16. októbra (SITA) – V mestskej hromadnej doprave v Bratislave, Žiline a Košiciach pribudnú nové autobusy s elektrickým a hybridným pohonom. Na nákup ekologických vozidiel, vrátane príslušnej zásobovacej infraštruktúry a nabíjacích staníc, v celkovom objeme 28,8 mil. eur pôjde zo zdrojov Európskej únie približne 21 mil. eur v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) v pondelok oznámilo výsledky eurofondovej výzvy na modernizáciu vozidlového parku verejnej dopravy. Ide o podporu alternatívnej dopravy s cieľom zlepšiť stav ovzdušia, znížiť hluk a prach.

Bratislava získa 18 elektrobusov, Žilina dva elektrobusy a 30 autobusov

Bratislava nakúpi osemnásť elektrobusov za 10 mil. eur, z toho dva kusy v dĺžke do deväť metrov a šestnásť kusov v dĺžke do 12,2 metra. Spoluúčasť EÚ na financovaní projektu bude 5 mil. eur.

Žilina získa 32 nízkoemisných vozidiel, z toho dva elektrobusy, šestnásť autobusov s hybridným pohonom a štrnásť autobusov s dieselovým pohonom. Z celkových nákladov 12 mil. eur bude tvoriť spoluúčasť EÚ 10,14 mil. eur.

Košice nakúpia deväť autobusov a deväť elektrobusov

Košice obstarajú deväť dieselových autobusov v dĺžke osemnásť metrov, spĺňajúcich najprísnejšie emisné normy, a tiež deväť elektrobusov. Z celkovej sumy 6,8 mil. eur pripadne na peniaze EÚ 5,8 mil. eur.

Cieľom je atraktívnejšia a ekologickejšia verejná doprava

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná uviedla, že nárast automobilovej dopravy má negatívny vplyv na životné prostredie. „Výsledkom sú znečistenie ovzdušia, hluk, prach a dopravné zápchy. Obzvlášť to platí o veľkých mestách,“ upozornila Matečná. „Naším cieľom je zlepšiť kvalitu životného prostredia formou atraktívnejšej a ekologickejšej verejnej dopravy,“ dodala.

Budúci rok má byť vyhlásená výzva aj pre ďalšie mestá

Agrorezort, ktorý je riadiacim orgánom pre IROP, vyhlásil eurofondovú výzvu na modernizáciu vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy v júni tohto roku. „Spomínaná eurofondová výzva má prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečiť udržateľné poskytovanie verejných služieb regiónov, miest a obcí. Investičnou prioritou je vývoj a zlepšovanie ekologicky priaznivých dopravných systémov, vrátane nízkohlukových a nízkouhlíkových,“ priblížil generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV Marek Mitošinka.

Ako doplnil, to všetko v záujme podpory udržateľnej regionálnej a miestnej mobility. Ministerstvo očakáva, že budúci rok bude výzva vyhlásená aj pre ďalšie mestá na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR