V centre Bratislavy protestujú autobusoví dopravcovia, chcú rokovať s Doležalom o finančnej podpore

Protest, autobusy, Bratislava
  • aktualizované 21. septembra, 13:26

Bratislavskí dopravní policajti zabezpečujú prejazdnosť komunikácie v centre hlavného mesta v súvislosti s utorkovou neohlásenou protestnou jazdou vodičov autobusov.

Bratislavská krajská polícia o tom informuje na sociálnej sieti. Autobusy zablokovali cestu pred Úradom vlády SR v blízkosti Námestia slobody.

Volanie o pomoc

Cieľom utorkovej protestnej jazdy súkromných autobusových dopravcov v hlavnom meste je vyvolať rokovanie s ministrom dopravy a výstavby Andrejom Doležalom (nominant Sme rodina) o ďalšej pomoci.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Agentúru SITA o tom informovala Únia súkromných autobusových dopravcov (ÚSAD) s tým, že sa vyjadria po stretnutí s predsedom Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Borisom Kollárom.

Dopravcovia potrebujú pomoc

Súkromní autobusoví dopravcovia by chceli s ministrom dopravy rokovať o pokračovaní finančnej podpory na zmiernenie vplyvov koronakrízy vo svojom odvetví.

„Dopravcovia majú od začiatku tohto roka tržby na úrovni 10 až 30 percent. Takže preto sme tu a hlásime sa o to, že aj tento sektor hospodárstva potrebuje pomoc,“ informovala medzitým organizácia na sociálnej sieti.

Vyjadrenie ministerstva

Rezort dopravy v reakcii na protestnú akciu autobusových dopravcov v utorok uviedol, že politické aktivity zásadne nekomentuje.

„Autobusovým dopravcom už v minulosti bola poskytnutá pomoc a ako sme pred pár dňami informovali, ďalšia schéma pomoci sa aktuálne pripravuje,“ dodal pre agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Ivan Rudolf.

Na jeseň sa podporia zájazdy

Ministerstvo dopravy ešte 10. septembra informovalo, že na jeseň spustí ďalšiu pomoc pre nepravidelnú autobusovú dopravu (zájazdy) a medzinárodnú pravidelnú autobusovú dopravu.

Podpora bude určená pre autobusových dopravcov zasiahnutých reštriktívnymi opatreniami v súvislosti s pandémiou COVID-19. Toto rozhodnutie je výsledkom rokovaní so Združením cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia, ako aj na základe pozorovania vývoja situácie v dotknutých oblastiach.

Veľká schéma pomoci

„Sme pripravení poskytnúť ďalšiu pomoc pre autobusárov. Pomoc bude zameraná na zájazdovú, teda nepravidelnú autobusovú dopravu, ako aj na pravidelnú medzinárodnú autobusovú dopravu,“ povedal minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. „Pripravujeme tiež veľkú schému pomoci pre veľké podniky z tejto oblasti,“ uviedol minister.

Pomoc pre zájazdovú dopravu v minulom roku vyplácal rezort hospodárstva, pokračovanie schémy pomoci za rok 2021 prechádza po dohode na ministerstvo dopravy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalBoris KollárIvan Rudolf
Firmy a inštitúcie ČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMH Ministerstvo hospodárstva SRNárodná rada SRSme rodinaÚrad vlády SRÚSAD Únia súkromných autobusových dopravcov