V Košiciach pozastavili štrajky, v Prešove zasadal krízový štáb

|||
Električka v Košiciach. Foto SITA/Jozef Jarošík.

Štrajková pohotovosť zamestnancov Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) stále pokračuje. Nateraz ale odborári pozastavujú ostré štrajky.

Uviedli to odboroví predáci Ivan Horváth a Andrea Vindišová v liste primátorovi Košíc Jaroslavovi Polačekovi, ktorý ma agentúra SITA k dispozícii.

Ako sa v liste píše, zástupcovia zamestnancov 20. mája na stretnutí s riaditeľom DPMK Vladimírom Padyšákom vyhotovili zápisnicu. V nej jasne deklarovali svoje požiadavky.

Primátorovi dali na podpis garancie požiadaviek

Na základe doterajších primátorových krokov a stanovísk mu predložili návrh textu. Svojím podpisom pod ním by mal potvrdiť verejne deklarované vyhlásenie o naplnení oprávnených požiadaviek zamestnancov DPMK.

„Svojím podpisom – podpisom primátora mesta Košice, týmto garantujem zamestnancom DPMK, že podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia vyviniem všetky možnosti k naplneniu oprávnených požiadaviek zamestnancov. Tak, ako som deklaroval na verejnom zhromaždení zamestnancov DPMK dňa 16. mája 2019, je potrebné, aby boli v plnej výške uhradené oprávnené náklady vynaložené na základe objednávky pre službu vo verejnom záujme – mestská hromadná doprava,“ uvádza sa v návrhu textu, ktorý odborári zaslali primátorovi.

Ďalej ho v liste žiadajú, aby osobne zvolal mimoriadne mestské zastupiteľstvo. Predniesť má bod „Platba za službu vo verejnom záujme pre DPMK“. Má sa pričiniť o to, aby tento bod poslanci schválili.

Prešov sa chystá na ostrý štrajk

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) sa v spolupráci s mestom pripravuje na piatkový ostrý štrajk svojich zamestnancov. Na radnici preto vo štvrtok zasadal krízový štáb mesta. Prerokoval zabezpečenie dopravnej prevádzky počas trvania štrajku.

Ako po rokovaní informoval viceprimátor Vladimír Feľbaba, mesto je pripravené na krízový scenár.

„Krízový štáb má za cieľ v prvom rade monitorovať situáciu, ktorá bude v piatok na cestách. Komunikovali sme s predstaviteľmi prešovského krajského dopravného inšpektorátu, okresného dopravného inšpektorátu, so záchrannými zložkami, hasičmi. Máme záujem na tom, aby v piatok bola doprava plynulá,“ uviedol viceprimátor.

Odbory sa s dopravným podnikom stále nedohodli

Ako vo štvrtok po rokovaní štrajkového výboru agentúre SITA povedal predseda Základnej organizácie Integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ) pri DPMP Daniel Straka, zatiaľ sa so zamestnávateľom na zvýšení mzdových taríf nedohodli.

„Definitívne počty zamestnancov zapojených do štrajku budeme vedieť až v piatok ráno,“ uviedol Straka.

Celodenný štrajk sa začne o 4:00 a potrvá až do 23:45, keď by mali odchádzať posledné linky.

Premávať bude šesť liniek

Ako informoval riaditeľ Dopravného podniku mesta Prešov Peter Janus, pri bežnej prevádzke je denne za volantom 130 vodičov. Počas štrajku DPMP počíta so zapojením 30 vodičov, ktorí do štrajku nevstúpili. Zabezpečiť majú krízovú výpravu vozidiel.

“Počas štrajku budú celodenne premávať na šiestich linkách, zabezpečia dopravu k nemocniciam, zdravotníckym zariadeniam a ku školám. Na ďalších linkách, ktoré sú konkretizované v našich oznamoch, bude obmedzený režim. To znamená, že interval nebude ako bežne 15 – 20 minút, ale predĺži sa na hodinu – hodinu a pol, podľa možností, aké máme,“ konkretizoval Janus.

Všetky informácie bude dopravný podnik priebežne aktualizovať na svojej stránke www.dpmp.sk, stránke mesta www.presov.sk a sociálnej sieti Facebook. Oznamy budú zverejnené aj na zastávkach.

Ako ale upozornil Janus, uvedené časy nemusia byť dodržané. „Pokúsime sa o to, ale nevieme garantovať dopravnú situáciu. Pravdepodobne viac ľudí využije individuálnu dopravu a môžu vznikať kolóny na najväčších križovatkách, kde budú stáť aj naše autobusy a trolejbusy,“ upozornil riaditeľ DPMP.

Ako dodal, aktuálne informácie budú nonstop poskytovať dispečeri na troch telefónnych číslach 051/7470 204, 051/7470 268, 051/7470 209.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DPMK Dopravný podnik mesta Košice