Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto: SITA/Milo Fabian.
27. 11. 2017 17:36 Ostatné od NasaDoprava.skSITA

V mestách a obciach pribudnú ďalšie nové cyklotrasy

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhodnotilo druhú sériu žiadostí o nenávratné finančné prostriedky zo zdrojov Európskej únie. V druhom kole bolo podporených štrnásť projektov cyklistickej infraštruktúry za 5,87 mil. eur.

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) – V mestách a obciach na Slovensku pribudnú ďalšie nové cyklotrasy. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) vyhodnotilo druhú sériu žiadostí o nenávratné finančné prostriedky zo zdrojov Európskej únie. Ako rezort v pondelok informoval, v druhom kole bolo podporených štrnásť projektov cyklistickej infraštruktúry za 5,87 mil. eur.

Podporu získalo doteraz 43 projektov z celého Slovenska, pričom z prostriedkov EÚ pôjde na rozvoj cyklodopravy celkovo 81,8 mil. eur v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Skúsenosti z Európy sú v prospech cyklodopravy

„Chceme zdravšie a čistejšie mestá, preto podporujeme alternatívne riešenia dopravy. Skúsenosti z iných európskych miest hovoria jednoznačne v prospech cyklistickej dopravy,“ povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

„Bicykle neznečisťujú ovzdušie, nespôsobujú hluk a nevytvárajú zápchy. S bicyklom sa dá ľahko zaparkovať a pohybom prospievame aj nášmu zdraviu,“ uviedla. Ministerstvo v decembri minulého roka vyhlásilo cez IROP výzvu na zvyšovanie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy, hlavne cyklistickej, na celkovom počte prepravených osôb.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/Diana Černáková.

V treťom kole predložili 31 projektov za takmer 18 milliónov eur

Výzva s alokáciou 81,8 mil. eur je zameraná na obnovu a rekonštrukciu už existujúcich a budovanie nových cyklistických komunikácií, výstavbu doplnkovej cyklistickej infraštruktúry, a tiež na propagáciu a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti. „Do druhého hodnotiaceho kola výzvy, ktoré bolo uzavreté v júni, bolo doručených 21 projektov v celkovom objeme 8,61 mil. eur. Ministerstvo schválilo štrnásť projektov v celkovom objeme 5,87 mil. eur zo zdrojov EÚ,“ priblížil generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja agrorezortu Marek Mitošinka. Doteraz bolo v troch kolách na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predložených 87 žiadostí za 37,72 mil. eur.

Do tretieho kola, ktorého uzávierka bola 21. septembra, bolo predložených 31 projektov v hodnote 17,69 mil. eur. Aktuálne trvá administratívne overovanie predložených žiadostí. Jednotlivé hodnotiace kolá výzvy prebiehajú v trojmesačnom cykle až do vyčerpania alokácie na jednotlivé regióny. Uzávierka štvrtého kola je 21. decembra tohto roka a k dispozícii je ešte 44,11 mil eur.

V rámci výzvy na cyklotrasy sú oprávnení predkladať projekty obce, samosprávne kraje, mimovládne organizácie a subjekty poskytujúce pravidelnú verejnú osobnú dopravu. Ilustračné foto: Pixabay.com.Ilustračné foto: pixabay.com.

Projekty môžu predkladať samosprávy, mimovládky, osobní dopravcovia

V rámci výzvy na cyklotrasy sú oprávnení predkladať projekty obce, samosprávne kraje, mimovládne organizácie a subjekty poskytujúce pravidelnú verejnú osobnú dopravu. Oprávnenými výdavkami sú rekonštrukcia, modernizácia a výstavba infraštruktúry pre nemotorovú dopravu, propagácia a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti.

Žiadať finančné prostriedky je možné aj na budovanie prvkov upokojovania dopravy, ako napríklad pešie zóny, zdieľané priestory či napríklad vylúčenie individuálnej automobilovej dopravy z ulíc. Z výzvy je tiež možné podporiť zvyšovanie bezpečnosti zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ako je odstraňovanie úzkych miest v pešej doprave či odstraňovanie bariér pri prestupovaní.

Odporúčané články

V Košiciach pribudnú nové cyklochodníky Šaľu a závod Duslo už spája cyklotrasa postavená z eurofondov

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z dopravy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X