V okolí Laborca zrekonštruujú cyklochodník za 284-tisíc eur, pribudnú nové lavičky aj osvetlenie

Red retro bike on a cycle path with sunlight
Foto: ilustračné, Getty images

V lokalite pri Laborci v Humennom zrekonštruujú a dobudujú cyklochodník. Stavba sa skladá z troch častí. Práce na jednotlivých úsekoch od Sninského mosta až po zimný štadión budú stáť 284-tisíc eur.

Rekonštrukcia potrvá do septembra

Ako dodal primátor mesta Humenné Miloš Meričko, z celkového rozpočtu vo výške 164-tisíc eur pre prvú a tretiu fázu je približne polovica hradená z rozpočtu mesta.

Zvyšná časť je spolufinancovaná z projektu Prešovského samosprávneho kraja. Stavbu týchto úsekov zrealizuje spoločnosť Colas Slovakia, a. s. Košice.

„Do verejného obstarávania sa zapojilo až jedenásť uchádzačov. Podarilo sa nám znížiť pôvodnú cenu projektu o viac ako 50-tisíc eur,“ pripomenul Meričko.

„Rekonštrukčné práce majú podľa zmluvy trvať do konca septembra. Zhotoviteľ avizuje, že by mohli byť ukončené aj skôr,“ skonštatovala Lattová.

Druhú časť zrekonštruujú z eurofondov

Druhá časť, s výškou investície 120-tisíc eur, je financovaná z eurofondov s päťpercentnou spoluúčasťou mesta. Zrealizuje ju firma Eurostav Michalovce, s.r.o.

Ako agentúru SITA informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, prvou rekonštruovanou časťou je už existujúci úsek od Sninského železničného mosta po hrádzu Laborca.

„Rekonštrukcia sa vykonáva v dĺžke 1,1 kilometra. Pozostáva z vybúrania poškodených obrubníkov a povrchu chodníka. Osadia nové obrubníky, vyspravia podkladnú vrstvu a položia novú asfaltobetónovú v hrúbke štyri centimetre. Chodník sa rozšíri na 3,2 metra,“ vysvetlil Marián Šalata z odboru územného plánovania, výstavby, životného prostredia, dopravy a zelene.

Pribudnú nové lavičky či stojany na bicykle

Dodal, že na zrekonštruovanom cyklochodníku osadia 22 nových lavičiek, 20 odpadkových košov, dva stojany na bicykle a dopravné značky pre peších a cyklistov.

„Uložia aj takzvané chráničky do zeme pre výmenu elektrických káblov verejného osvetlenia,“ doplnil Šalata.

Súčasne odovzdali stavenisko aj pre druhý úsek. Ide o vybudovanie a predĺženie prepojovacieho cyklochodníka od hrádze Laborca po Valaškovský most.

Zatraktivní sa okolie Laborca

V rámci tretej etapy cyklochodník povedie až po zimný štadión, kde sa napojí na už existujúcu časť. Dĺžka tohto úseku je 320 metrov.

„Vybudujú sa úplne nové podkladné vrstvy, obrubníky a dve asfaltové vrstvy. Šírka cyklochodníka bude 3,3 metra. Súčasťou bude aj dvanásť stožiarov nového verejného osvetlenia, šesť lavičiek, tri odpadkové koše a jeden stojan na bicykle,“ vymenoval Šalata.

Výstavbou podľa Lattovej dôjde k zatraktívneniu zóny Laborca, k čomu prispeje aj vybudovanie pumptracku pri Vihorlatskej knižnici.

„Mala by z toho vyrásť pekná rekreačná oblasť nielen pre športovcov, ale aj pre rodinné chvíľky. Ja tomu vravím malá promenáda. Bude to jeden komplex od Sninského mosta až k zimnému štadiónu,“ uviedol Meričko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miloš MeričkoVeronika Lattová
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)