V Prešove zmenia názvy 15 zastávok MHD a od septembra aj grafikon

Dopravný podnik mesta Prešov
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

Mestská hromadná doprava (MHD) v Prešove bude od utorka 1. septembra premávať v štandardnom režime podľa cestovného poriadku platnom v pracovných dňoch pre školský pracovný deň. Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) od uvedeného dátumu zmení aj názvy vybraných zastávok mestskej hromadnej dopravy. Zmena sa týka celkovo 15-tich nástupíšť.

Ako agentúru SITA informoval hovorca Mestského úradu v Prešove Vladimír Tomek, zároveň bude od 1. septembra platiť aj dočasná úprava premávky vybraných liniek z dôvodu rekonštrukcie Vranovskej ulice. Trolejbusová linka 1 bude dočasne rozdelená na dve časti. Úsek Solivar – Dopravný podnik bude obsluhovaný trolejbusom a úsek Dopravný podnik – Nižná Šebastová autobusom.

Prestup cestujúcich bude zabezpečený na zastávke Dopravný podnik. Upraví sa aj trasa školského spoja E, ktorý pôjde cez zastávky Nižná Šebastová – Vranovská – Sibírska – Jurkovičova – Rusínska – Vajanského – Levočská – Centrum – Sídlisko III. Školský spoj H pôjde po trase Išľa – Nová – ZŠ Ľubotice – Sibírska.

Linky 13 a 28 pôjdu po obchádzkovej trase

Po ukončení rekonštrukcie na križovatke pri výstavbe OC Forum sa od začiatku septembra obnoví premávka liniek 29, 32 a 32A na pôvodnej trase cez Štefánikovu, Okružnú a Floriánovu ulicu.

„Okrem týchto výrazných zmien dochádza k posunom, respektíve zmenám odchodov jednotlivých spojov aj na iných linkách,“ informoval Tomek. Aktuálne dopravné poriadky sú zverejnené na zastávkach a aj na webovej stránke www.dpmp.sk.

Dopravný podnik zároveň upozorňuje, že z dôvodu stavebných prác na miestnej komunikácií bude v stredu 2. septembra od 10:00 do 19:00 uzatvorená Makarenkova ulica v Ľuboticiach. Dotknuté linky 13 a 28 preto budú premávať po obchádzkovej trase.

Náhradná zastávka Ľubotice sa bude nachádzať na Kalinčiakovej ulici proti cintorínu. Zastávka Jána Kostru bude zároveň presunutá až za križovatku s Korabinského ulicou. Zastávky Šalgovická a Korabického budú dočasne zrušené bez náhrady.

Premenovanie vybraných zastávok

Od začiatku septembra sa zmenia aj názvy trinástich zastávok, ďalšie dva názvy zmenia pre úpravy polohy nástupíšť. Pôvodný názov zastávky Hollého sa zmení na Fakultná nemocnica, zo zastávky Hydinárske závody bude Petrovianska, názov Nemocnica sa zmení na Detská nemocnica, zastávka Pod Sordokom ponesie po novom názov Rázcestie Kanaš.

Nový názov zastávky Prameň bude Bohúňova, Skleník nahradia Šarišské Lúky, Staničná sa bude volať Andreja Sládkoviča, Šafárikova ponesie názov Šafárikova, cintorín. Zmení sa aj názov zastávky Štefánikova, z ktorej bude Staničná, zastávka Vysielač sa zmení na Logistické centrum, zo zastávky Vysokoškolský areál bude Prešovská univerzita, ZŠ Strážnická sa zmení na ZŠ Ľubotice a zastávka Železničné priecestie ponesie názov Za traťou.

„V súvislosti s premenovaním vybraných zastávok došlo k úprave aj v tarife mestskej hromadnej dopravy v Prešove. Konkrétne boli upravené názvy hraničných zastávok pri vstupe do obcí Fintice a Záborské. Ceny cestovných lístkov, nároky na zľavu a ostatné ustanovenia však ostávajú nezmenené. Od septembra teda budú cestujúci za prepravu v MHD platiť v rovnakej výške ako doposiaľ,“ vysvetlil Tomek.

Zmeny v prepravnom poriadku

V mestskej časti Šalgovík dôjde aj k úprave názvu dvoch zastávok z dôvodu geografickej polohy nástupíšť v smere na Sídlisko Sekčov. Z pôvodnej zastávky Hruny tak bude Kamenná a Sekčovská sa zmení na Hruny. Názvy zastávok Sekčovská a Hruny v smere na Šalgovík ostávajú nezmenené.

„Cieľom týchto úprav je najmä zjednotenie názvov zastávok, ktoré spoločne obsluhuje MHD a prímestská doprava, a tiež zlepšenie prehľadnosti a orientácie hlavne pre cestujúcich, ktorí do Prešova dochádzajú z iných miest,“ dodal hovorca. Zároveň informoval, že výmena označovacích tabúľ na zastávkach sa uskutoční v priebehu mesiaca september.

Zmeny nastali aj v prepravnom poriadku MHD. Ide najmä o povinnosti osôb pri preprave počas mimoriadneho stavu, núdzového stavu alebo epidémie. Stále totiž platí povinnosť nosiť počas celej prepravy prekryté horné dýchacie cesty. „Mnohí cestujúci však toto nariadenie ignorujú a nosia rúško buď stiahnuté pod nosom alebo ho nemajú vôbec,“ uviedol Tomek.

Dopravný podnik mesta Prešov preto dôrazne žiada všetkých cestujúcich, aby v čase trvania epidémie dodržiavali počas cestovania v MHD stanovené pravidlá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Dopravný podnik mesta Prešov