Video: Spoločnosť Qantas uskutočnila rekordný let z Londýna do Sydney

Qantas, lietadlo
Lietadlo spoločnosti Qantas vykonalo rekordne dlhý let. Reprofoto: www.youtube.com

Austrálske aerolínie Qantas v piatok dokončili svoj priamy let z Londýna do Sydney. Testovací let trval 19 hodín a 19 minút a prekonal vzdialenosť 17 800 kilometrov. Stal sa tak najdlhším komerčným letom, a to z hľadiska vzdialenosti i trvania.

Projekt Sunrise

Najnovším letom aerolínie prekonali vlaňajší rekord spoločnosti Singapore Airlines z New Yorku do Singapuru a aj svoj vlastný z minulého mesiaca, keď testovali priamy let New York – Sydney.

Oba testovacie lety sú súčasťou projektu Sunrise, prostredníctvom ktorého chce Qantas do roku 2022 zaviesť obojsmerné lety na trasách zo Sydney do Londýna a New Yorku.

Na palube 50 ľudí

Spoločnosť let testovala s novým lietadlom Boeing 787-9 Dreamliner. Na jeho palube bolo zhruba 50 ľudí, ktorí mali na sebe monitory na sledovanie spánku, pohybu, konzumácie jedla a využitia zábavných prostriedkov počas letu.

Dáta zo skúšobných letov zbierajú výskumníci z Charles Perkins Centre pri University of Sydney, ktorí skúmajú, ako ultradlhé lety ovplyvňujú zdravie, telo a pohodu človeka. Tím z Monash University v Melbourne zase analyzuje, ako takéto lety ovplyvňujú pilotov a posádku. Pred, počas a po lete monitorovali ich úrovne melatonínu – hormónu, ktorý ovplyvňuje spánkové cykly.

Qantas sa naposledy pokúsila o priamy let z Londýna do Sydney v roku 1989. Vtedy lietadlo Boeing 747, ktorý nemal takmer žiadne vnútorné zariadenie a len 23 ľudí na palube, letelo z jedného mesta do druhého 20 hodín a 9 minút.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky televízie CNN.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Qantas