Vlaky zrazili minulý týždeň päť ľudí, jedna osoba bola usmrtená

železnice - trať
Ilustračné foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

V ostatných štyroch prípadoch išlo o zranenia bez smrteľných následkov. 

Desiaty týždeň (4. až 10. marca) na tratiach Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) poznačilo viacero zrážok vlaku s civilnou osobou. Muža neoprávnene sa pohybujúceho v koľajisku v úseku Bratislava Hlavná stanica – Odbočka Močiar zrazil a usmrtil EC vlak. 

V ostatných štyroch prípadoch išlo o zranenia bez smrteľných následkov, informovali v pondelok ŽSR. Muža pod vplyvom návykovej látky zrazil vlak v Železničnej stanici (ŽST) Kremnica. Osobný vlak idúci v úseku Podbrezová – Dubová zrazil muža, ktorý sa tiež neoprávnene pohyboval v priechodnom priereze koľaje.

Kuriózna situácia nastala aj na Hlavnej stanici v Bratislave, kde zrazený cestujúci z miesta ušiel do priestorov stanice a tam sa stratil v dave ľudí.  „Ženu, ktorá sa vyhýbala osobnému autu a vošla do jazdnej dráhy, zrazil vlak. Na výstražné zvukové znamenie rušňovodiča nereagovala, keďže mala slúchadlá,“ uviedol hovorca ŽSR Michal Lukáč. Udalosť sa stala v úseku Bytčica – Žilina, zranenú odviezlido nemocnice v Žiline.

železnice
Ilustračné foto: zsr.sk.

Nebezpečné správanie na priecestiach

Počas uplynulého týždňa železničiari nezaznamenali žiadnu zrážku auta s vlakom na železničných priecestiach v správe ŽSR. Napriek tomu bolo viac krát zistené alebo spozorované nebezpečné správanie na priecestiach. Zamestnanec ŽSR videl ako auto s poľským evidenčným číslom odlomilo rahno závor v úseku Spišská Nová Ves – Vydrník.

„K poškodeniu rahna neznámym páchateľom na priecestí došlo aj v úseku Palárikovo – Nové Zámky. Kamión poškodil stojan s rahnom priecestia v ŽST Gbelce a z miesta nehody utiekol,“ priblížil Lukáč. Pri vchádzaní osobného vlaku do ŽST Kysucké Nové Mesto nadvihol rahno závor neznámy páchateľ.

V úseku Žilina zriaďovacia stanica – Dolný Hričov bola na žiadosť integrovaného záchranného systému zastavená doprava z dôvodu zaseknutého auta v koľaji na priecestí.

ŽSR - MIchal Lukáč
Hovorca ŽSR MIchal Lukáč. Foto: zsr.sk.

Odcudzené káble, kamene na trati

Po nahlásení poruchy v úseku Nálepkovo – Švedlár polícia zistila odcudzenie 250 metrov kábla. Osoby podozrivé z krádeže sa podarilo zadržať. Odcudzený bol aj napájací kábel návestidiel v dĺžke 41 metrov a bolo zistené aj poškodenie skrine s káblovým zväzkom a ukončením.

Naukladané kamene na trati spozorovali aj rušňovodič osobného vlaku v úseku Kriváň – Stožok a rušňovodič nákladného vlaku v úseku Bernolákovo – Senec.

„Vandali si často neuvedomujú, že svojim správaním môžu ohroziť bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy, svoje aj cudzie životy. Rušňovodič osobného vlaku nahlásil deti, ktoré sa hrali v blízkosti trate – na koľaje ukladali skaly a iné predmety,“ dodal Lukáč.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky