Vodičov sú na Slovensku viac než tri milióny. Polícia zverejnila aj štatistiky o nehodách

Vodič, šoférovanie
Foto: ilustračné, Getty images

Ku koncu roka 2020 evidovala polícia na Slovensku 3 648 374 evidovaných vodičov. Vyplýva to z Vyhodnotenia dopravno-bezpečnostnej situácie za rok 2020, ktoré polícia zverejnila v stredu 13. januára.

Podľa dokumentu sa počet registrovaných vodičov v SR zvýšil od roku 2010 o 18 percent. Pokiaľ ide o motorové vozidlá, tých polícia v minulom roku evidovala 3 349 794. Oproti roku 2010 to predstavuje nárast o 43 percent.

Najčastejšie príčiny nehôd

Pokiaľ ide o dopravné nehody, tých policajti za minulý rok zaznamenali spolu 11 860, čo je podľa štatistík najmenej za posledných desať rokov. Pre porovnanie, v roku 2010 evidovali 21 611 nehôd.

Najčastejšou príčinou nehôd bolo podľa policajných štatistík porušenie povinností vodiča (46 percent).

Do tejto kategórie spadajú napríklad nevenovanie sa vedeniu vozidla a nesledovanie situácie v premávke, nedanie prednosti chodcovi alebo znížená schopnosť viesť vozidlo.

Na druhom mieste medzi príčinami vzniku nehôd je nedovolená rýchlosť (14 percent).

Úmrtia na cestách

Ďalšími dôvodmi sú napríklad nesprávna jazda cez križovatku, nesprávne otáčanie a cúvanie, nedodržanie vzdialeností medzi vozidlami alebo napríklad nesprávne predchádzanie.

Polícia informovala, že v minulom roku zahynulo pri dopravných nehodách 224 osôb, čo je druhé najnižšie číslo od vzniku SR.

Hlavnými príčinami vzniku smrteľných dopravných nehôd boli podľa polície porušenie povinností vodiča (24 percent), nedovolená rýchlosť jazdy (23 percent), nesprávny spôsob jazdy (16 percent), alebo porušenie osobitných ustanovení o chodcoch (8 percent).

Najviac osôb pri dopravných nehodách zahynulo v roku 2020 v Žilinskom kraji (45), naopak najmenej obetí evidujú policajti v Prešovskom kraji (17).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR