Výstavbu tretej pristávacej dráhy na letisku Heathrow zablokoval súd, povolenie je protiprávne

Heathrow, letisko
Letisko Heathrow. Foto: SITA/AP

Povolenie britskej vlády na výstavbu tretej pristávacej dráhy londýnskeho letiska Heathrow je protiprávne. Rozhodol o tom vo štvrtok odvolací súd. Vládny plán napadol starosta Londýna Sadiq Khan, zástupcovia samospráv a environmentálne organizácie.

Pôvodnú sťažnosť odporcov projektu vlani v máji zamietol britský Najvyšší súd. Vláda sa podľa odvolacieho súdu proti aktuálnemu verdiktu neodvolá. Pristávaciu dráhu však bude podľa sudcov možné postaviť. Podmienkou je, aby projekt spĺňal záväzky Veľkej Británie v oblasti boja proti klimatickým zmenám.

Plán výstavby tretej pristávacej dráhy dráhy na letisku Heathrow schválil britsky parlament v júni 2018. Hlasovaniu predchádzala verejná diskusia iniciovaná ministerstvom dopravy.

Vláda argumentovala, že projekt za zhruba 14 mld. GBP umožní dodatočných 260-tis. letov ročne a britskej ekonomike v najbližších 60 rokoch pridá 74 mld. libier (GBP).

Odvolací súd konštatoval, že vláda v čase schválenia kontroverzného projektu nedodržala platné environmentálne štandardy. Súd tiež poukázal na to, že vláda má povinnosť zohľadniť Parížsku klimatickú dohodu o boji proti globálnemu otepľovaniu.

(1 EUR = 0,8415 GBP)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sadiq Khan
Firmy a inštitúcie letisko Heathrow