Zamestnancom ZSSK sa zvýšia mzdy o necelých 30 eur

Vlaky
Cestujúci vo vlaku. Foto: SITA/Marko Erd.

Národný osobný vlakový dopravca sa dohodol so svojimi zamestnancami na novej kolektívnej zmluve.

Priemerné mzdy zamestnancov národného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) sa zvýšia v priemere o 3,22 % bez započítania nadčasovej práce. Dohodli sa na tom na kolektívnom vyjednávaní zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov.

Podľa novej kolektívnej zmluvy dohodnuté zvýšenie predstavuje priemernú hodnotu 29,99 eura. „Priemerná mzda v ZSSK tak v budúcom roku dosiahne výšku 960,40 eur,“ informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Kolektívna zmluva bude platiť na roky 2017 až 2019

Kolektívne vyjednávanie medzi národným dopravcom ZSSK a zástupcami desiatich odborových organizácii začalo 26. októbra a trvalo 57 dní. Zamestnávateľ sa v úvode vyjednávania dohodol so zástupcami zamestnancov na zachovaní benefitov v kolektívnej zmluve na rovnakej úrovni ako v tomto roku. Kolektívna zmluva s účinnosťou od 1. januára budúceho roku bude platná na roky 2017 až 2019.

„Teší ma dosiahnutá dohoda a konštruktívny prístup zástupcov zamestnancov k vyjednávaniu. Zlepšovanie pracovných aj platových podmienok musí ísť ruka v ruke so zvyšovaním produktivity práce,“ uviedol na margo dosiahnutej dohody generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK Filip Hlubocký.

Spoločnosť ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.

Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005. Od polovice decembra 2016 vypravuje priemerne 1 445 vlakov denne. Z toho 203 diaľkových vlakov, 1 242 regionálnych a prímestských spojov, zastavuje na 690 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2 800 kilometroch tratí na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom