Zhotovitelia stavieb majú pre enormný nárast cien materiálov zvýšené výdavky, obrátili sa na Slovenskú správu ciest

výstavba, rýchlostná cesta, diaľnica
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková

Slovenská správa ciest (SSC) potvrdila, že v súvislosti s enormným rastom cien stavebných materiálov zaznamenala avizované nároky zhotoviteľov stavieb na tieto zvýšené výdavky. Všeobecne platí, že čím drahšia stavba, tým je nárok vyšší.

„Všetky predložené nároky sú v štádiu riešenia, pričom žiaden nie je uzavretý,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SSC Martin Guzi. Preto by podľa neho nebolo vhodné sa vyjadrovať, ktorý partner má aké nároky.

Problematika je v štádiu riešenia

„Slovenská správa ciest musí postupovať v zmysle zákonných možností, ktoré umožňuje zákon o verejnom obstarávaní. Problematika je v štádiu riešenia. Všetky nárasty budú musieť byť riešené zákonnou formou a v zmysle zmluvy o dielo,“ poznamenal ďalej Guzi. V súčasnosti pokračujú analýzy, ktoré by mali povedať, či a ako bude možné tieto nároky zhotoviteľov uhrádzať.

V rámci verejných obstarávaní Slovenská správa ciest postupuje v zmysle metodického pokynu Ministerstva dopravy a výstavby SR z roku 2018.

Kalkulačný vzorec

„V rámci tohto metodického pokynu je zadefinovaná valorizácia cien stavebných prác pre stavby, ktoré majú lehotu výstavby viac ako 730 dní, povinne a možnosť aplikovať valorizáciu pri stavbách s dlhšou lehotou výstavby ako 547 dní,“ dodal Guzi.

V tomto metodickom pokyne je tiež zadefinovaný kalkulačný vzorec, ktorý reflektuje nárasty cien vstupov. Slovenská správa ciest bude inštitút valorizácie taktiež využívať.

Vplyv potvrdil aj vodohospodársky podnik

Vplyv rastu cien stavebných materiálov na požadované zvýšenie zmluvných cien realizovaných stavieb potvrdil aj Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. (SVP). „Zo strany niektorých dodávateľov evidujeme žiadosti o navýšenie cien, resp. dodatky iného charakteru súvisiaceho so zvyšovaním cien stavebných materiálov,“ informoval agentúru SITA hovorca SVP Marián Bocák.

„V súčasnosti však nevidíme priestor na zvyšovanie jednotkových cien, ktoré boli vysúťažené verejným obstarávaním v zmysle zákona,“ doplnil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Guzi
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRSSC Slovenská správa ciestSVP Slovenský vodohospodársky podnik