Zosuv skál na úseku R2 pri Zvolene obmedzil dopravu

Na svahu nad rýchlostnou cestou R2 pri Zvolene, kde sa zosunuli skaly na vozovku, vykonala Národná diaľničná spoločnosť nevyhnutné zásahy a dočasné opatrenia na zamedzenie náhlych zosuvov. Foto: NDS.

Národná diaľničná spoločnosť vykonala nevyhnutné zásahy a dočasné opatrenia na zamedzenie náhlych zosuvov. Jeden jazdný pás komunikácie z dôvodu bezpečnosti motoristov ostáva stále uzavretý.

BRATISLAVA 3. júla (SITA) – Na svahu nad rýchlostnou cestou R2 pri Zvolene, kde sa zosunuli skaly na vozovku, vykonala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) nevyhnutné zásahy a dočasné opatrenia na zamedzenie náhlych zosuvov. Jeden jazdný pás komunikácie z dôvodu bezpečnosti motoristov ostáva stále uzavretý.

Ako diaľničiari v pondelok informovali, k zosuvu skál na úseku R2 od Zvolena po Budču v smere do Bratislavy došlo ešte minulý týždeň v stredu večer. Situácia je riziková a pravdepodobnosť ohrozenia ľudského života, dopravy či inej škody je vysoká.

Pridali nové záchytné siete v mieste dopadu kameňov

„Národná diaľničná spoločnosť ihneď pristúpila k riešeniu situácie. Väčšie úlomky, ktoré sú momentálne voľne ležiace na povrchu terénu nad komunikáciou R2, zabezpečíme prikotvením samozavŕtavacimi kotvami,“ priblížila hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

„Navýšili sme existujúci systém o nové záchytné siete v mieste dopadu. Taktiež sme v strednom deliacom páse umiestnili betónové zvodidlá a nadstavili ich oceľovými tyčami a záchytnými sieťami,“ uviedla s tým, že celková výška tejto dočasnej bariéry je štyri metre.

Úsek by mal byť čiastočne uzavretý niekoľko týždňov

Je nevyhnutné vykonať inžiniersko-geologický prieskum na celom území nad cestou R2 a identifikovať labilné a nestabilné bloky, aby nebola ohrozená bezpečnosť motoristov prechádzajúcich daným úsekom. Následne sa vypracuje projekt sanácie územia a odštartuje realizácia sanačných prác. Šírka rizikového územia má okolo štyristo metrov.

„Úsek je momentálne prejazdný v jednom jazdnom páse, kde je premávka vedená obojsmerne. Predpokladáme, že rýchlostná cesta R2 bude v tomto úseku čiastočne uzavretá niekoľko týždňov,“ dodala Michalová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NDS Národná diaľničná spoločnosť