ZSSK CARGO a odborári pokračujú vo vyjednávaní pred sprostredkovateľkou

ZSSK Cargo
Rušeň štátneho nákladného vlakového dopravcu. Foto: ZSSK CARGO.

Otvorená ostáva otázka zvýšenia miezd zamestnancov štátneho vlakového nákladného dopravcu. Kolektívni vyjednávači za zástupcov zamestnancov predložili návrh na nárast tarifných miezd o 50 eur od 1. apríla 2019 a o 80 eur od 1. januára 2020.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK CARGO) a odborové organizácie pokračujú vo vyjednávaní o novej kolektívnej zmluve na rok 2019 pred sprostredkovateľkou. Otvorená ostáva otázka zvýšenia miezd zamestnancov štátneho vlakového nákladného dopravcu.

Ako agentúru SITA informovala riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ZSSK CARGO Silvia Kuncová, kolektívni vyjednávači za zástupcov zamestnancov predložili návrh na nárast tarifných miezd o 50 eur od 1. apríla 2019 a o 80 eur od 1. januára 2020. Odborári pôvodne žiadali zvýšenie miezd o 80 eur a k tomu dve mimoriadne prémie po sto eur v máji a novembri.

Sídlo ZSSK CARGO. Foto: SITA/Michal Svítok.

Spor pre mzdový nárast

„ZSSK CARGO má snahu súčasnú situáciu riešiť, ale nemá možnosť ako časť mzdového nárastu premietnuť do pohyblivej zložky mzdy. Zvyšovaním produktivity práce a zefektívňovaním prevádzky sa vygenerujú finančné prostriedky, ktoré môžeme premietnuť do miezd,“ uviedla Kuncová. Kolektívne vyjednávanie pred sprostredkovateľkou podľa nej pokračuje v zmysle zadefinovaného sporu, a to je mzdový nárast.

„Kolektívni vyjednávači za zástupcov zamestnancov vystupujú ako jedna strana, to znamená, že účasť všetkých odborových organizácií na kolektívnom vyjednávaní nie je nutná. ZSSK CARGO zastupujú genreálnym riaditeľom menovaní kolektívni vyjednávači,“ dodala Kuncová. Tento týždeň rokovali pred sprostredkovateľkou v utorok 29. januára a pokračovať budú najbližšie v utorok 5. februára.

Rušeň ZSSK CARGO.
Rušeň ZSSK CARGO. Foto: SITA/Jozef Jakubčo. Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Návrh zamestnávateľa

Vedenie spoločnosti navrhlo zvýšenie základných miezd všetkým zamestnancov o trinásť eur a variabilnej zložky mzdy v priemere o sedem eur na zamestnanca. Tento návrh podľa zamestnávateľa odzrkadľuje jeho ekonomické možnosti a znamená medziročný nárast osobných nákladov o 1,5 mil. eur.

Osobné náklady pre príplatky a rekreačné poukazy pre 5 500 zamestnancov by mali medziročne vzrásť o ďalších vyše 4 mil. eur. Spolu to predstavuje nárast miezd a benefitov zhruba o 70 eur na zamestnanca mesačne v tomto roku.

Ilustračné foto: SITA/Jozef Jakubčo.

Požiadavku nevedia garantovať

Pôvodné návrhy odborárov by podľa spoločnosti znamenali nárast osobných nákladov o 11 mil. eur ročne, z toho len na mzdy o 9 mil. eur. „Zamestnávateľ takéto plnenie nevie garantovať vzhľadom na vývoj všetkých nákladových položiek, ktoré výrazne rastú, a rozpočet v roku 2019,“upozornila Kuncová.

Sociálni partneri predĺžili kolektívnu zmluvu v ZSSK CARGO na rok 2018 do 30. júna 2019, keďže na štyroch kolách vyjednávania vlani sa nedohodli na novej zmluve na tento rok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.