ZSSK CARGO a odborári sa dohodli na znení novej kolektívnej zmluvy na roky 2019 a 2020

ZSSK Cargo
Rušeň štátneho nákladného vlakového dopravcu. Foto: ZSSK CARGO.

Najdôležitejším bodom kolektívnej zmluvy je dohodnuté zvýšenie tarifných miezd od 1. júla 2019 o 50 eur a zvýšenie variabilnej zložky mzdy v roku 2020 o minimálne 2,5 milióna eur.

 Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK CARGO) a zástupcovia odborových organizácií sa vo štvrtok dohodli na znení novej podnikovej kolektívnej zmluvy na roky 2019 a 2020. Stalo sa tak na deviatom stretnutí sociálnych partnerov v rámci kolektívneho vyjednávania.

Ako informovala spoločnosť, najdôležitejším bodom kolektívnej zmluvy je dohodnuté zvýšenie tarifných miezd od 1. júla 2019 o 50 eur a zvýšenie variabilnej zložky mzdy v roku 2020 o minimálne 2,5 mil. eur. Pre zamestnancov, u ktorých nie je potrebná zastupiteľnosť, bude od 1. júla každý štvrťrok poskytované voľno v rozsahu jedného dňa.

Zachované všetky benefity

„Vážim si prácu každého jedného zamestnanca. Som rád, že sa nám podarilo nájsť spoločné riešenie, ktoré prispeje k spokojnosti zamestnancov a zároveň zvýši konkurencieschopnosť firmy, efektivitu a produktivitu práce,“ povedal generálny riaditeľ ZSSK CARGO Martin Vozár. „Podarilo sa nám zachovať všetky benefity nad rámec Zákonníka práce, ktoré zamestnancom vyplývali z Podnikovej kolektívnej zmluvy,“ uviedol.

Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia Martin Vozár. Foto: zscargo.sk.

Pôvodne chceli rast miezd o 80 eur

Odborári pôvodne žiadali zvýšenie miezd o 80 eur a k tomu dve mimoriadne prémie po sto eur v máji a novembri. Kolektívni vyjednávači za zástupcov zamestnancov pred sprostredkovateľkou neskôr predložili návrh na nárast tarifných miezd o 50 eur od 1. apríla 2019 a o 80 eur od 1. januára 2020.

Vedenie spoločnosti najprv navrhlo zvýšenie základných miezd všetkým zamestnancov o trinásť eur a variabilnej zložky mzdy v priemere o sedem eur na zamestnanca. Tento návrh podľa zamestnávateľa odzrkadľoval jeho ekonomické možnosti a znamenal by medziročný nárast osobných nákladov o 1,5 mil. eur.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., je jednou z dvoch nástupníckych spoločností, ktoré vznikli 1. januára 2005 rozdelením pôvodného operátora v osobnej a nákladnej železničnej doprave – Železničnej spoločnosti, a. s. Jej zakladateľom a stopercentným akcionárom je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Spoločnosť prevádzkuje železničnú nákladnú prepravu, má základné imanie vo výške 401,65 mil. eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a.s.