Naši vojaci by mali ísť do Bosny a Hercegoviny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kosovo, slovenskí vojaci
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Na budúci rok vyšle Slovenská republika na juh Bosny a Hercegoviny 43 vojakov, ktorí budú monitorovať priestor a zabezpečovať styk s predstaviteľmi miestnej samosprávy vo vymedzenom regióne pôsobenia misie.

Dnes sa na tom dohodla vláda, keď schválila „Návrh na ukončenie pôsobenia strážnej čaty Ozbrojených síl Slovenskej republiky vo vojenskej operácii EUFOR – ALTHEA v Bosne a Hercegovine a návrh na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR do tejto vojenskej operácie,“ ktorý predložilo ministerstvo obrany spolu s rezortom diplomacie. Účasť slovenských vojakov v misii musí ešte odklepnúť Národná rada SR.

Budúci rok budú mať slovenskí vojaci na starosti aj tzv. styčnú činnosť a spoluprácu s vládnymi, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácií v priestore vojenskej operácie s cieľom zabezpečenia adekvátnej reakcie EÚ na prípadné zmeny bezpečnostnej situácie.

V Bosne už je 40 slovenských vojakov

V súčasnosti pôsobí vo vojenskej operácii Európskej únie EUFOR – ALTHEA v Bosne a Hercegovine 40 príslušníkov ozbrojených síl, spomedzi ktorých má 35 členov strážnej jednotky v Sarajeve na starosti vnútornú ochranu kempu veliteľstva zjednotenej policajnej jednotky Butmir 2. Tento priestor plánuje mierová misia do konca roka odovzdať, preto chce ministerstvo obrany mandát strážnej jednotky do 17. decembra ukončiť.

Vláda dnes odsúhlasila aj bezodplatný prevod nehnuteľného štátneho majetku na obce v hodnote takmer 7,39 milióna eur, ktorý spravovala armáda. K najvyššie znalecky ocenenému majetku – 3 350 000 eur príde obec Nána v okrese Nové Zámky. Od štátu dostane plochy a stavby, ktoré patria Kasárňam kpt. Nálepku. Najmenší nehnuteľný majetok dostane od štátu obec Podkylava v okrese Myjava. Jeho hodnotu znalci určili na 17,34 eur.

Areál Hurbanových kasární armáda nepotrebuje, tvrdí Galko

Uviedol to po dnešnom rokovaní vlády minister obrany Ľubomír Galko (SaS). „My tieto Hurbanove kasárne vôbec nepotrebujeme a náklady na ich údržbu sú mimoriadne vysoké,“ povedal Galko. Minister dodal, že rezort nepredpokladá, že by v budúcnosti tento objekt využívali. Objekty v lukratívnej časti hlavného mesta preto rezort obrany ponúkol iným štátnym inštitúciám.

V prípade, že akýkoľvek iný orgán štátnej správy je schopný ich využívať na nejaký prospešný účel, tak myslím si, že toto je správne rozhodnutie,“ tvrdí Galko. Minister dodal, že o Hurbanove kasárne prejavili záujem ministerstvo kultúry, ministerstvo vnútra, generálna prokuratúra a Ústav pamäti národa.

Galko sa bude zbavovať nehnuteľností aj v budúcnosti

„Mali by ostať vo vlastníctve štátu,“ povedal o Hurbanových kasárňach. Galko neuviedol, kto má spomedzi štvorice záujemcov najväčší záujem o kasárne. „Nemáme to ešte vyhodnotené, takže by bolo veľmi predčasné hovoriť, kto je najväčším ašpirantom. Každopádne my prijmeme rozhodnutie, tak aby tie kasárne boli použité v zmysle platnej legislatívy,“ povedal. Galko tiež avizoval, že ministerstvo obrany „má v pláne zbavovať sa všetkých nehnuteľností, ktoré nepotrebuje.“ O osude Hurbanových kasární chce Galko v blízkej budúcnosti urobiť tlačovú besedu.

Štátne rozpočtové a príspevkové organizácie, ktoré prejavili záujem o kasárne, mali do 18. novembra predložiť svoju ponuku. Ministerstvo obrany chce previesť areál na toho záujemcu, ktorý predloží najkvalitnejší návrh spolu s príslušným finančným krytím. Galko preto rozhodol o vytvorení komisie, ktorá posúdi návrhy a predloží mu odporúčania. Medzi členmi komisie je hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta, Daniela Danihelová z Komunitnej nadácie Bratislava, Boris Strečanský z Centra pre filantropiu, Vladimír Tarasovič, riaditeľ Kancelárie štátneho tajomníka MO SR a Jozef Pagáč, ktorý zastupuje Sekciu majetku a infraštruktúry ministerstva obrany.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Galko
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily Slovenskej republiky