Nastal čas na zvýšenie tlaku na Irán a nie na rozhovory, vyhlásil premiér Netanjahu

Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: SITA/AP

Teraz nastal čas na zvýšenie tlaku na Irán a nie na rozhovory. Myslí si to izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Momentálne je situácia taká, že sa Irán vzďaľuje od svojich záväzkov, ktoré mu vyplývajú z jadrovej dohody s mocnosťami z roku 2015.

Netanjahu je toho názoru, že pokračujúce porušovanie dohody, ako aj „agresívne kroky“ v medzinárodnej námornej preprave a pokusy o „vražedné útoky“ na Izrael, sú impulzom na ďalšie sankcie voči Iránu. Netanjahu sa takto vyjadril vo štvrtok pred svojou návštevou Londýna.

Trump je otvorený rozhovorom

Očakáva sa, že Irán podnikne ďalšie kroky porušujúce jadrovú dohodu a zvýši svoje jadrové aktivity, keď mu Európa do konca týždňa nenavrhne prijateľné riešenie, ktoré by mu umožnilo predávať ropu na svetových trhoch, čo mu nateraz znemožňujú americké sankcie.

Americký prezident Donald Trump v stredu uviedol, že je otvorený rozhovorom s Teheránom.

Irán upustil od záväzkov

Minulý rok od jadrovej dohody odstúpili Spojené štáty a uvalili na Irán sankcie. Teherán reagoval tým, že cez leto upustil od dvoch kľúčových záväzkov vyplývajúcich z dohody. Porušil 300-kilogramový limit na zásoby nízko obohateného uránu a začal obohacovať urán nad limit 3,67 percenta, ktorý určuje dohoda.

Prezident Hasan Rúhání v stredu tiež oznámil, že krajina začne od piatku vyvíjať centrifúgy na urýchlenie obohacovania uránu. Všetky aktivity však podľa neho budú „mierové“ a pod dohľadom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Irán sa chce tiež vzdať všetkých obmedzení jadrového výskumu a vývoja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin NetanjahuDonald TrumpHasan Rúhání