Africký mor ošípaných sa dostal do ďalšieho okresu, nakazený bol aj ulovený diviak

diviak
Africký mor ošípaných potvrdili v ďalšom okrese na východe Slovenska. Foto: ilustračné, Getty Images

Nákaza afrického moru ošípaných (AMO) sa na území Slovenskej republiky rozšírila v poradí už do štrnásteho okresu. K okresom Trebišov, Michalovce, Košice – okolie, Košice – mesto, Rožňava, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Prešov, Bardejov, Sabinov, Revúca, Veľký Krtíš a Sobrance, pribudol okres Gelnica.

Od júla 2019, keď sa nákaza na Slovensku objavila, eviduje agrorezort už 933 prípadov u diviačej zveri a 28 ohnísk u domácich ošípaných. Informoval o tom hovorca agrorezortu Daniel Hrežík.

Nález nie je prekvapením

Národné referenčné laboratórium vo Zvolene (NRL Zvolen) 19. januára 2021 potvrdilo pozitívny výsledok na AMO u diviaka nájdeného v katastrálnom území Smolník. Následne 21. januára 2021 NRF Zvolen potvrdilo nákazu AMO aj u diviaka uloveného v katastrálnom území obce Mníšek nad Hnilcom.

„Výskyt nákazy v okrese Gelnica nie je až taký prekvapujúci, keďže v susedných okresoch (Rožňava, Košice – okolie a Prešov) zaznamenali už niekoľko prípadov AMO v posledných mesiacoch. Výskyt v tejto oblasti teda bolo možné očakávať,“ ozrejmil Hrežík.

Počet prípadov sa zdvojnásobil

Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa vydá pre vymedzené poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej legislatívy EÚ a SR, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy, resp. zabezpečiť jej spomalenie.

Počet prípadov AMO v Európe sa počas minulého roka dostal za hranicu dvojnásobku oproti roku 2019. V okolitých krajinách zaznamenali viac ako 11 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri. Najviac ich je v Poľsku – cez 4 100 a viac ako 4 000 v Maďarsku.

Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú územie Slovenskej republiky. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraníc so Slovenskom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Hrežík
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRRegionálna veterinárna a potravinová správa Rimavská Sobota