Agrorezort nemôže kontrolovať ceny a marže potravín, reaguje ministerstvo na kritiku Druckera s Hlinom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Agrorezort nemôže kontrolovať ceny a marže potravín. V možnostiach agrorezortu je monitoring spotrebiteľských a odbytových cien.

Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie ministerstva pôdohospodárstva v reakcii na predstaviteľov strany Dobra voľba a Umiernení, ktorí žiadajú verejnú kontrolu marží potravín. Vláda by podľa nich mala zároveň zabezpečiť aj povinné zverejňovanie marží.

Agrorezort nemá takú kompetenciu

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) nedisponuje kompetenciou kontrolovať ceny, či marže a zverejňovať ich. V možnostiach MPRV SR je monitoring spotrebiteľských a odbytových cien na mesačnej báze,“ uviedol rezort.

Dohodou medzi rezortom pôdohospodárstva a obchodníkmi, ktorá má zabezpečiť udržanie cien na vybraných 13 potravinách, sa obchody zaviazali k cenovej stabilite.

„Teda, že trend vývoja spotrebiteľských cien a marží 13 najkupovanejších druhov potravín bude vyvážený s vývojom nákupných cien bez odchýlok v neprospech spotrebiteľa,“ dodalo ministerstvo.

Nič nie je garantované

Podľa predstaviteľov strany Dobrá voľba a Umiernení ceny základných potravín naďalej rastú. Potvrdiť to malo overenie cien v krajinách V4.

Kým nákup bežných potravín v marci 2022 stál na Slovensku v priemere 49,60 eura, v Poľsku 33,76 eura, Maďarsku 40,59 eura a v Česku 50,31 eura, v apríli sa ceny zvýšili. Nákup rovnakých potravín mal na Slovensku cenu 51,38 eura, v Poľsku nákup rovnakých potravín stál 39,93 eura, v Maďarsku 43,43 eura a v Čechách 50,46 eura.

„Ukázalo sa, že naozaj, za posledné dva týždne ceny týchto 13 potravín narástli. Narástli až o štyri percentá. To znamená, že realita je taká, že nič nie je garantované,“ uviedol predseda strany Tomáš Drucker s tým, že dôvodom je chýbajúca kontrola.

Rokovať treba čo najskôr

Podľa podpredsedu strany Alojza Hlinu verejnosť netuší, či sa dohoda dodržiava, keďže štát to nekontroluje a neumožnili ani verejnú kontrolu.

„Existuje činnosť, ktorá sa volá prijímanie zákonov. Ak pánovi ministrovi chýbajú kompetencie, môže navrhnúť parlamentu, aby mu právomoci schválil,“ uzavrel Hlina. Podľa neho vzhľadom na vysoký rast cien potravín je namieste, aby o tom parlament rokoval už na najbližšej schôdzi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Dobrá voľba a UmierneníMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR