Boj s odpadom je na Slovensku slabý, na skládkach končí až polovica vyprodukovaného odpadu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
les, odpad
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Takmer polovica komunálneho odpadu vyprodukovaného na Slovensku stále končí na skládkach odpadov.

Ako povedal minister životného prostredia SR Ján Budaj vo svojom príhovore počas podujatia venovaného odpadom, recyklácii a udržateľnosti RWM & Letsrecycle Live 2022 v anglickom Birminghame, „ľudstvo potrebuje zintenzívniť boj s odpadom, ktorý sa musí stať novým odvetvím hospodárstva – cirkulárnym hospodárstvom. Zatiaľ Slovensko zaostáva“.

Podstatnú časť odpadu, ktorý končí na skládkach, tvorí ešte stále aj biologicky rozložiteľný komunálny odpad – a to až 46 percent. „Bioodpad je pritom možné premeniť na kvalitný kompost, dodávajúci pôde potrebnú biologickú výživu, alebo na bioplyn,“ povedal Budaj.

Skládky odpadov

Slovensko má cieľ do roku 2025 dosiahnuť 60 % triedenie a recyklovať aspoň 55 % všetkého komunálneho odpadu, pričom do roku 2035 nesmie už na skládkach skončiť viac ako 10 % komunálneho odpadu.

Presadzujeme opatrenia, ktoré pomôžu splniť požiadavky EÚ v oblasti odpadového hospodárstva, nepoškodia životné prostredie skládkovaním odpadov a zároveň zabezpečia, aby systém odpadového hospodárstva bol efektívny a vytváral nové pracovné miesta,“ zdôraznil minister Budaj.

Zálohované obaly

Ján Budaj na medzinárodnom fóre prezentoval Slovensko ako prvú krajinu zo strednej Európy, ktorá spustila zálohovanie PET fliaš a plechoviek. Do polovice septembra sa podarilo vyzbierať viac ako 540 miliónov zálohovaných obalov.

Každý deň sa na Slovensku vyzbierajú viac ako 2 milióny nápojových PET fliaš a plechoviek, ktoré by inak v nemalej miere skončili v prírode, alebo vo vodných tokoch,“ podčiarkol minister Budaj.

Recyklácia odpadov

Ako informuje Ministerstvo životného prostredia SR v tlačovej správe, Slovensko zastavilo od 30. júna 2022 aj skládkovanie stavebného odpadu. V recyklácii stavebných odpadov sme doteraz patrili k najhorším v Európskej únii.

Napríklad v roku 2020 sa na skládky odpadov uložilo 620-tisíc ton stavebných odpadov. Stavebný odpad by pritom mohol byť zdrojom cenných surovín, čím sa podporí obehové hospodárstvo.

Parlamentom schválená reforma stavebného odpadu pomôže životnému prostrediu, zvýši mieru recyklácie stavebných materiálov pred skončením na skládkach a ušetrí peniaze stavebníkov.

Najnovšie technológie

Súčasťou veľtrhu v Birminghame sú aj panelové diskusie a debaty za účasti viac ako 200 svetových odborníkov na odpadové hospodárstvo, ktorí predstavujú najnovšie technológie na recykláciu a spracovanie odpadov.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) využíva medzinárodné konferencie a veľtrhy nie iba na prezentáciu úspechov Slovenska, aj najmä na zbieranie informácií a najnovších technológií zo štátov, ktoré sú v cirkulárnej ekonomike pred nami. V Birminghame získalo MŽP nové poznatky, ako znížiť skládkovania komunálnych odpadov, najmä pokiaľ ide o samotné predchádzanie vzniku odpadov.

MŽP sa pripravuje na triedený zber textilu, ktorý sa už realizuje vo viacerých štátoch EÚ. Na druhej strane sa na veľtrhu uskutočnila prezentácia slovenského systému zálohovania PET a hliníkových obalov, ktorá zanechala dobrý dojem a vyvolala záujem o slovenské skúsenosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR