Bratislava spúšťa prvú etapu nového zberu papiera a plastu, verejné priestranstvá by mali byť čistejšie

Triedenie odpadu
Foto: ilustračné, Getty Images

Bratislava od augusta spustila prvú etapu nového vrecového spôsobu zberu papiera a plastu s odvozom priamo spred rodinných domov. V tlačovej správe o tom informuje mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO).

„Táto zmena sa týka siedmich mestských častí a jej cieľom je dosiahnuť zvýšenú mieru triedenia a čistejšie verejné priestranstvá aj životné prostredie,“ uvádza spoločnosť. Odvoz vriec vykonávajú raz mesačne podľa harmonogramu uverejneného na webovej stránke OLO.

Zber skla sa nemení

„Vrecia je potrebné umiestniť na obvyklé odvozné miesto komunálneho odpadu v deň odvozu ráno do 7:00. Zber vytriedeného skla sa nemení, naďalej bude zabezpečovaný prostredníctvom zberných hniezd,“ doplnila spoločnosť OLO.

Nový spôsob zberu triedeného odpadu sa týka mestských častí Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Staré Mesto, Devín, Devínska Nová Ves, Petržalka a Vajnory.

„Cieľom prvej etapy je dôkladná analýza podnetov a výsledkov nového systému zberu a ich zapracovanie tak, aby sa zvyšovala jeho kvalita a potrebné zmeny boli pretavené do ďalších etáp systému zberu triedeného odpadu,“ vysvetľuje OLO.

Priemerný Bratislavčan vyprodukuje 487 kg odpadu

Na príprave a realizácii prvej etapy vrecového zberu triedeného odpadu sa podieľa hlavné mesto Bratislava, OLO a organizácia zodpovednosti výrobcov Natur-Pack.

„Množstvo odpadu každoročne pribúda, priemerný Bratislavčan vyprodukuje až 487 kg komunálneho odpadu za rok,“ uvádza OLO a dodáva, že na zberných hniezdach sa odpad hromadí a vytriedené suroviny sú znečistené.

„Hlavné mesto sa preto rozhodlo zmeniť spôsob zberu a odvozu vytriedeného papiera a plastov z rodinných domov. Obyvatelia už nebudú musieť nosiť vytriedený odpad na vzdialenejšie miesta, čím sa zvýši ich komfort a zároveň sa zníži znečistenie verejného priestoru v okolí zberných hniezd,“ doplnilo OLO a dodalo, že zo skúseností v iných mestách sa očakáva aj zvýšená miera kvality vytriedeného odpadu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom