Britskí farmári vyzývajú poslancov, aby predišli brexitu bez dohody

United kingdom 2405963_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Farmári argumentujú, že odchod z EÚ bez dohody by mohol mať katastrofálny dopad na britský sektor potravinárstva a poľnohospodárstva.

Odborové organizácie britských farmárov vyzývajú poslancov, aby predišli možnosti, že Británia odíde z Európskej únie bez dohody. Farmári argumentujú, že takýto odchod by mohol mať katastrofálny vplyv na britský sektor potravinárstva a poľnohospodárstva. Štyri odborové organizácie zverejnili list britským poslancom vo štvrtok, čiže len niekoľko dní pred tým, ako zákonodarcovia budú hlasovať, či akceptujú dohodu o podmienkach brexitu z dielne premiérky Theresy Mayovej.

Zápas o prežitie

Odborové organizácie sa obávajú, že britská vláda by mohla jednostranne znížiť clá, aby udržala pod kontrolou rast cien potravín, „čo by viedlo k otvoreniu trhu Veľkej Británie pre dovoz potravín produkovaných na základe nižších štandardov ako potraviny vyrábané britskými farmármi“. V liste odborárov sa konštatuje, že „existuje veľmi reálne riziko, že neriadený brexit povedie k okamžitej závislosti na dovoze, pričom mnohé britské farmy budú zápasiť o prežitie“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom