Čaputovej kancelária chce byť vzorom v ochrane životného prostredia, majú aj úle a kompostér s dážďovkami

PREZIDENTKA: Prezidentská kancelária bez odpadu
Zľava: Členka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Petra Csefalvayová a prezidentka SR Zuzana Čaputová v rozhovore po opakovanej analýze odpadu vyprodukovaného prezidentskou kanceláriou SR pred Prezidentským palácom v rámci spoločného projektu Kancelárie prezidentky SR a Inštitútu cirkulárnej ekonomiky s názvom Prezidentská kancelária bez odpadu. Bratislava, 14. júl 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Prezidentka Zuzana Čaputová chce, aby bola Kancelária prezidenta SR (KP SR), zelenou kanceláriou. Povedala to na krátkom brífingu pri príležitosti vykonávania opakovanej analýzy odpadu KP SR.

Včelie úle aj kompostér s dážďovkami

Analýzu vykonáva Inštitút cirkulárnej ekonomiky (ICE). Podľa hlavy štátu sa však jej úrad má v čom zlepšovať. Cieľom analýzy odpadu bude zistiť, či si KP SR počína lepšie od toho pred rokom.

„Snažíme sa robiť dôležité kroky v oblasti ochrany životného prostredia, nedávno sme inštalovali dva včelie úle. Máme tu kompostér s dážďovkami. Už pred rokom sme sa začali zoberať dôslednejším triedením odpadu,“ povedala prezidentka s tým, že zelená agenda ochrany životného prostredia je súčasť jej programu, a preto sa v kancelárii rozhodli začať od seba.

Dobrovoľné školenia v oblasti triedenia odpadu

Hlava štátu tiež priblížila, že zamestnanci dostávali dobrovoľné školenia v oblasti triedenia odpadu. „Som zvedavá ako to dopadne a samozrejme máme priestor na zlepšenie,“ uzavrela Čaputová.

Podľa Petry Cséfalvayovej z ICE, ktorý analýzu opakovane vykonáva, je cieľom zistiť ako sa KP SR v triedení zlepšuje s odstupom jedného roku.

„Vyhodnocovanie prebieha spôsobom, že sa z komunálneho odpadu vyberajú zložky, ktoré by boli triediteľné a takto zbytočne skončia v spaľovni,“ vysvetlila. Najhoršie sú podľa nej jednorázové produkty ako obaly na jedlo či jednorázové vreckovky. „V tejto chvíli musíme konštatovať, že týchto zložiek je tam naozaj dosť,“ povedala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom