Členské štáty OSN prijali prvú dohodu o ochrane otvoreného mora, zmluva dáva oceánu „šancu bojovať“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Konferencia OSN o oceánoch
Účastníci konferencie OSN. Foto: SITA/AP

Členské štáty Organizácie Spojených národov (OSN) v pondelok schválili prvú zmluvu o ochrane morského života v oblastiach otvoreného mora. Dohoda, ktorú generálny tajomník OSN ocenil ako historickú, podľa neho dáva oceánu „šancu bojovať“.

Žiadne námietky po 20 rokoch

Delegáti zo 193 členských štátov podľa agentúry AP začali tlieskať a potom pokračovali v aplauze postojačky, keď singapurská veľvyslankyňa pre otázky oceánov Rena Lee, ktorá predsedala rokovaniam, poklepala kladivkom po tom, čo proti schváleniu zmluvy neboli žiadne námietky.

O dohode na ochranu biodiverzity vo vodách mimo národných hraníc, známych ako otvorené more, ktoré pokrývajú takmer polovicu zemského povrchu, sa rokovalo viac ako 20 rokov, keďže snahy o dosiahnutie dohody opakovane stagnovali. Delegáti medzivládnej konferencie zriadenej Valným zhromaždením OSN v decembri 2017 sa však v marci dohodli na zmluve.

Nový dozorný orgán

Nová zmluva je súčasťou Dohovoru OSN o morskom práve, ktorý vstúpil do platnosti v roku 1994, ešte predtým, ako sa morská biodiverzita stala všeobecne známym pojmom. Zmluva bude prístupná na podpis 20. septembra počas výročného stretnutia svetových lídrov na Valnom zhromaždení a nadobudne platnosť, keď ju ratifikuje 60 krajín.

Na základe dohody zriadia nový orgán, ktorý bude riadiť ochranu života v oceánoch a zriadi chránené morské oblasti na otvorenom mori. Stanovuje aj základné pravidlá pre vykonávanie posudzovania vplyvu komerčných činností v oceánoch na životné prostredie.

Morská biodiverzita je ohrozená

Generálny tajomník OSN António Guterres delegátom povedal, že prijatie zmluvy prišlo v kritickom čase, keď sú oceány ohrozené na mnohých frontoch. Klimatická zmena narúša charakter počasia a oceánskych prúdov, zvyšuje teplotu morí a „mení morské ekosystémy a druhy, ktoré v nich žijú“, skonštatoval s tým, že morskú biodiverzitu „ohrozuje nadmerný rybolov, nadmerné využívanie a okysľovanie oceánov“.

Zmluva je podľa neho nevyhnutná na riešenie týchto hrozieb a vyzval všetky krajiny, aby nešetrili úsilím a zabezpečili jej čo najskoršie podpísanie a ratifikáciu, pričom zdôraznil, že „je to rozhodujúce pre riešenie hrozieb, ktorým čelí oceán“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresRena Lee
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov