Európsky parlament hodil ozelenenie poľnohospodárstva do koša, tvrdia ornitológovia

Vtak,teplo
Foto: SITA/AP

Európsky parlament (EP) hodil ozelenenie poľnohospodárstva do koša. Na sociálnej sieti to uviedla Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/Birldife Slovensko). Reagovala tak na návrh Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) po roku 2022, ktorý EP schválil.

Namiesto toho, aby nová SPP podporila tisícky farmárov pri prechode na udržateľné hospodárenie s ohľadom na prírodu, bude ďalej podporovať pre prírodu škodlivý systém dotácií. Nevyriešime tak ani problémy, ktorým čelíme pre klimatické zmeny, suchá, povodne, úbytok hmyzu, vtáctva, biodiverzity. Áno, nová SPP má stanovené aj environmentálne ciele, napríklad 20 percent stanovených prostriedkov na ekoschémy. Bude však na členskom štáte ako efektívne tieto prostriedky na ozelenenie využije,“ uviedla SOS/Birdlife Slovensko na sociálnej sieti.

Ornitológom sa nepáči ani fakt, že podmienka zachovania mokradí sa stane v ekoschémach voľbou. Ak teda farmár nevstúpi do ekoschémy, ktorá bude rátať s ponechávaním mokradí, bude ich môcť rozorať. Už dnes sú pritom podľa ornitológov živočíchy žijúce v mokradiach v Európe medzi tými najviac ohrozenými.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlament