Európsky úrad pre boj proti podvodom potvrdil správnosť konania Pôdohospodárskej platobnej agentúry

Bývalý šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch
Bývalý Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch počas tlačovej besedy Ministerstva pôdohospodárstva. Foto: SITA/Branislav Bibe

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) postupovala v súlade s pravidlami, keď nevyplatila niektoré priame platby. Taký je podľa rezortu pôdohospodárstva výsledok takmer 1,5-ročného vyšetrovania Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Úrad potvrdil, že nedošlo k žiadnemu poškodeniu finančných záujmov Európskej únie.

Po detailnom, takmer 1,5-ročnom vyšetrovaní OLAF potvrdil správny postup slovenskej PPA. Mrzí nás, že sa niektorí slovenskí europoslanci a členovia európskeho parlamentu počas návštevy Slovenska v minulom roku vyjadrovali o Slovensku a postupe PPA zavádzajúco a nepravdivo. Ako sa ukázalo, samotný OLAF potvrdil správnosť postupu PPA,“ povedal generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

OLAF o ukončení vyšetrovania, týkajúceho sa priamych platieb poskytnutých v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ rôznym hospodárskym subjektom na Slovensku, informoval Úrad vlády SR.

„Vyšetrovanie bolo uzavreté bez odporúčaní na prijatie opatrení vzhľadom na to, že nedošlo k poškodeniu finančných záujmov Európskej únie, keďže v prípade, keď kontrolóri Pôdohospodárskej platobnej agentúry nemohli jednoznačne určiť právny nárok na pozemok, PPA takúto pôdu považovala pre daný rok za neoprávnenú,“ konštatoval podľa rezortu pôdohospodárstva k ukončenému vyšetrovaniu OLAF.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj Kožuch
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaOLAF Európsky úrad pre boj proti podvodomPPA Pôdohospodárska platobná agentúraÚrad vlády SR