Titul Strom roka 2019 získala oskoruša domáca, vysadili ju ešte za čias Márie Terézie

Strom roka 2019
Stromom roka 2019 sa stala oskoruša domáca z lokality Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota. Foto: www.facebook.com

Stromom roka 2019 sa stala oskoruša domáca z lokality Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota. Ako vo štvrtok informoval riaditeľ nadácie Ekopolis Peter Medveď, o víťaznej oskoruši rozhodlo 6 710 hlasov a bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Vyše 250-ročný strom vysadili ešte za čias Márie Terézie, no stále rodí veľké ružovo žlté plody hruškovitého tvaru. Tie dozrievajú v polovici októbra. Oskoruše sú v tomto kraji zriedkavé a vzácne. Osamotený strom je už len spomienkou na bývalé prosperujúce obdobie ovocinárstva v regióne Rimavskej Soboty.

Umiestnila sa aj vŕba a sekvojovec

Druhé miesto obsadila s vyše šesťtisíc hlasmi vŕba cintorínska z Dubnice nad Váhom a tretie miesto patrí sekvojovcu mamutiemu z Dolnej Krupej, ktorý získal vyše 4 200 hlasov. Do ankety sa tento rok zapojilo 31 178 hlasujúcich, čo je podľa Medveďa najviac v histórii súťaže.

Vŕba cintorínska v Dubnici nad Váhom, ktorá je súčasťou riečky Dubnička, má 80 rokov a obvod jej kmeňa dosahuje takmer 4,5 metra. K vŕbe sa neviažu žiadne legendy, poskytuje útočisko pre rôzne druhy vtáctva.

Viac ako 150-ročný sekvojovec mamutí, ktorý rastie v parku pri kaštieli v Dolnej Krupej v okrese Trnava, je v poradí na druhom mieste. Hlasovalo zaňho skoro 1 200 ľudí. Obvod kmeňa stromu dosahuje 555 centimetrov, vysoký je 37 metrov. Strom vysadili v roku 1863 na počesť narodenia grófky Márie Henriety Chotekovej, ktorá patrila medzi najvýznamnejších pestovateľov a znalcov ruží v Európe.

Rekordný počet škôl

Ako povedal Medveď, tento rok sa do hlasovania zapojil rekordný počet škôl: „Bolo ich až 42 a my sme radi, že sa žiakom anketa páči a na stromoch im záleží.“ Najviac, 740 hlasov pritom odovzdala základná škola na Májovom námestí v Prešove, ktorá získala výsadbový materiál v hodnote 250 eur.

O titul Strom roka sa tento rok uchádzalo 12 stromov z celého Slovenska. Verejné hlasovanie v 17. ročníku súťaže spustili už tradične na festivale Pohoda, potrvá do konca septembra.

Víťazný strom bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka a získa finančný prostriedok na ošetrenie. Súťaž organizuje Nadácia Ekopolis, jej patrónom je tento rok opäť spevák Peter Lipa.

Strom roka 2019
Stromom roka 2019 sa stala oskoruša domáca z lokality Uzovská Panica v okrese Rimavská Sobota. Foto: www.facebook.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Nadácia Ekopolis