Greenpeace: Klimatická kríza sa týka všetkých odvetví vládnej moci, no stále tak nie je vnímaná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Klimatické zmeny, Greenpeace
Foto: ilustračné, SITA/Alexandra Čunderlíková

Klimatická kríza je na Slovensku stále vnímaná tak, že ide o zodpovednosť Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR). Pre agentúru SITA to uviedla programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Podľa organizácie preto na vládnej úrovni stále chýba uvedomenie si toho, čomu reálne spoločnosť čelí a odvaha chopiť sa príležitosti, akú riešenie klimatickej krízy predstavuje.

Kľúčovým bude plán obnovy

Klimatická kríza podľa Greenpeace stále nie je vnímaná ako nadrezortná hrozba, ktorá zasahuje všetky rezorty vládnej moci.

„Ako jedinú výnimku vnímame verejný postoj pána ministra Jána Budaja (OĽaNO), ktorý sa niekoľkokrát postavil za podporu ambicióznych klimatických cieľov. Avšak je otázne, či sa tento postoj pretaví do konkrétnych krokov,“ povedala Juríková.

V roku 2021 bude podľa nej kľúčovým momentom plán obnovy, z ktorého má byť 37 percent všetkých finančných prostriedkov použitých na klimatické opatrenia.

Príležitosť na systémové zmeny

Juríková vníma plán obnovy ako jedinečnú príležitosť naštartovať systémové zmeny, ktoré povedú k znižovaniu emisií a sociálnym benefitom.

„Tu uvidíme, či to slovenská vláda myslí s klimatickou krízou vážne,“ dodala Juríková.

Organizácia Greenpeace Slovensko je súčasťou celosvetovej organizácie Greenpeace. Tá vznikla v roku 1969 v kanadskom Vancouveri, sídlo má v Amsterdame.

Hlavnou náplňou organizácie je snaha o celosvetovú ochranu vody, pôdy, ovzdušia a živočíšnych a rastlinných druhov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Juríková
Firmy a inštitúcie Greenpeace