Hladina Dunaja v Bratislave dosiahla sedem metrov, povodňová situácia z Nemecka či Rakúska sa nebude opakovať (video+foto)

BRATISLAVA: Zvýšená hladina riek, Dunaj
Zaplavená časť Slovanského nábrežia pod hradom Devín. Bratislava, 19. júl 2021. Foto: SITA/Jana Birošová
  • aktualizované 19. júla 14:38

Povodňová situácia z Nemecka či Rakúska spôsobená Dunajom sa v Bratislave opakovať nebude. Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedal štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) Michal Kiča.

Slovenský vodohospodársky podnik má totiž podľa neho v Bratislave pripravenú techniku aj personál, ktorý by bol v prípade akejkoľvek mimoriadnej situácie pripravený okamžite zasiahnuť.

Dosiahne najvyššiu hodnotu

Dunaj podľa Kiču v pondelok dosiahne najvyššiu hodnotu, aká bola nameraná od roku 2013. O 17. hodine by jeho hladina mala v Devíne dosiahnuť výšku 6,9 metra, o 18. hodine má voda v Bratislave dosiahnuť 7,4 metra. V prípade potreby bude SVP pripravený inštalovať mobilnú protipovodňovú zábranu.

„Podľa informácií, ktoré máme zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, nepredpokladáme, že by sa mohla opakovať situácia z roku 2013. Sme k tomu, naopak, ďaleko. Akokoľvek je Dunaj tri metre nad bežnou hladinou, ktorá býva v tomto ročnom období, je to situácia, ktorá je v norme. Nie je preto potrebné vyhlasovať ani povodňovú situáciu“ povedal Kiča.

Vývoj vedia odhadnúť

Vodohospodárska výstavba štátny podnik (V.V. š.p.) napriek tomu vytvára na vodnom diele Gabčíkovo rezervy a zvyšuje prietoky vody do ľavostrannej ramennej sústavy Dunaja a starého koryta rieky, aby sa uvoľnila a zvýšila kapacita na prívalovú vlnu.

Kiča dodal, že vývoj hydrologickej situácie vedia meteorológovia odhadnúť už tri dopredu na základe informácií o stave hladiny rieky z vyšších častí toku, ktoré dostávajú z Nemecka, z Rakúska či okolia Viedne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Kiča
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSVP Slovenský vodohospodársky podnik