Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
21. 05. 2019 10:06 Lesy a lesníctvo od NasVidiek.skSITA Diskusia

Hospodárenie v podniku sa začalo zlepšovať už počas kontroly NKÚ, tvrdia Lesy SR

Štátny podnik Lesy SR bude reagovať na zistenia Najvyššieho kontrolného úradu neskôr. Pripomína však, že so zlepšeniami začali Lesy SR už počas kontroly.

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) uverejnil minulý týždeň (17.5.2019) Záverečnú správu, v ktorej sa zameral na kontrolu Politiky lesného hospodárstva a nakladanie s majetkom štátu v štátnych podnikoch. Šéf NKÚ pri jej prezentácii upozornil na viaceré vážne nedostatky. Okrem veľmi zvláštnych nevýhodných zmlúv našli kontrolóri aj podozrivý tender, aj nevýhodný predaj dreva.

„Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik (LESY SR) pripravujú podrobnú odpoveď na zistenia, ktoré NKU publikoval. Vzhľadom na to, že bolo publikovaných množstvo zistení, LESY SR poskytnú odpovede na všetky zistenia na tlačovej konferencii, ktorú zvolajú budúci týždeň,“ informoval v tlačovej správe hovorca podniku Lesy SR Pavel Machava.

Dodal, že NKÚ v Záverečnej správe konštatuje závažné zistenia, ktoré mali súvisieť s porušením zákona o štátnom podniku, najmä „nehospodárnosťou pri nakladaní s majetkom v správe podniku, nevykonávaním povinností s odbornou starostlivosťou  a v súlade so záujmami štátnych podnikov, porušením zákona o verejnom obstarávaní, zákona o účtovníctve, zákona o nájme  a prenájme nebytových priestorov, obchodného zákonníka a zákona o lesoch“.

NKÚ podľa hovorcu podniku neuvádza, v akom období, kde a ako malo dôjsť ku porušeniu zákona, LESY SR sa obrátia na NKU so žiadosťou o doplnenie.

Hovorca Lesov SR tiež upozorňuje na to, že NKÚ odhalil aj pozitívne veci. Napríklad včasný boj proti kôrovcom, alebo politiku súčasného vedenia podniku. Kontrolu totiž NKÚ realizoval za roky 2015-2017. Štátnemu podniku dal viacero odporúčaní, ktoré z kontroly vyplývajú.

„Viacero opatrení, ktoré navrhuje NKÚ, sme začali realizovať už pred niekoľkými mesiacmi. Môžem spomenúť napr. nový systém evidencie dreva, či zavádzanie certifikátu ISO v oblasti protikorupčného správania“, povedal generálny riaditeľ štátneho podniku LESY SR Ing. Marian Staník.

Odporúčané články

Štátne lesy neuspeli v kauze Pečnianskeho lesa, súd rozhodol v prospech združenia Lesníci sa dostávajú na Slovensku do zložitej situácie, musia rokovať o poklese cien dreva

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X