Hrežík konal na môj podnet, hovorí Mičovský a dodáva, že tlačovú správu videl a vopred schválil

AGRO: Výzva poľnohospodárom k osevným plánom
Minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto: SITA/Tomáš Somr

Hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Daniel Hrežík pri uverejnení stanoviska agrorezortu k potravinovému semaforu nepochybil a pracoval na podnet ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského.

„Tlačová správa MPRV o potravinovom semafore bola pripravená na základe môjho vlastného podnetu a rovnako tak aj mnou osobne schválená a vydaná 13. novembra 2020. V procese vydania tlačovej správy a stanoviska rezortu k zlyhaniu nášho hovorcu neprišlo. Daniel Hrežík vykonal pokyny svojich nariadených tak, ako od neho bolo požadované,“ konštatoval v nedeľu pre agentúru SITA Ján Mičovský.

Ide len o prvý návrh

Ako sa podľa MPRV ukázalo, tlačová správa agrorezortu mala zmysel, keďže nedorozumenie okolo tvorby registra potravín – „potravinového semafora“, malo základy založené v rozdielnom vnímaní problematiky, či už z hľadiska potravinového práva alebo poskytovania informácií spotrebiteľom.

„Sme však radi, že sa pán poslanec Linhart priklonil k nášmu riešeniu a prijal naše argumenty. Aktuálne 6 prezentovaných kritérií, ktoré bude bližšie špecifikovať všeobecne záväzný predpis, má výpovednú hodnotu pre spotrebiteľa, budú v súlade s platnou legislatívou a hlavne s predpokladom pre správne rozhodnutie spotrebiteľa pri výbere potravín. Medzi šesť navrhovaných kritérií pre potravinový register patrí: cieľová/osobitná skupina spotrebiteľov; stupeň a spôsob spracovania; zloženie potraviny; kvalita a politika kvality; produkčný systém a pôvod a certifikačné systémy a štandardy bezpečnosti. Ide však o prvý návrh, ktorý bude predmetom ďalších krokov,“ doplnil Mičovský.

Zmeny sú v súlade s predstavami ministerstva

Zmena novely zákona o potravinách týkajúca sa vytvorenia registra potravín v podobe, ako bola tento týždeň v prvom čítaní schválená poslancami v Národnej rade SR, spĺňa podľa Mičovského predstavy MPRV SR.

„Ďalšie podrobnosti, spôsob vedenia registra, ako aj potrebnú špecifikáciu finálnych kritérií, stanoví všeobecne záväzný právny predpis,“ uzavrel Mičovský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel HrežíkJán MičovskýPatrick Linhart
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR