Iniciatíva Cestovný ruch krváca sa cíti byť vypočutá, sektor ešte nie je zachránený

Koronavírus, reštaurácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Predstavitelia iniciatívy Cestovný ruch krváca boli na Úrade vlády SR vypočutí. Uviedli to dnes vo svojom stanovisku pre médiá s tým, že prvá a najdôležitejšia požiadavka na otvorenie gastro prevádzok bola splnená.

Čaká ich ešte veľa práce

Prevádzky verejného stravovania budú totiž otvorené od 3. januára budúceho roka v režime OP s 50-percentnou redukciu kapacity. Úrad verejného zdravotníctva SR už v tejto súvislosti vydal potrebnú vyhlášku. Podnikatelia žiadali pôvodne otvoriť pre očkovaných a prekonaných reštaurácie od 18. decembra.

Iniciatíva informovala, že zástupcovia podnikateľov z gastro oblasti sa vo štvrtok 22. decembra zúčastnili na medzirezortnej skupine na úrade vlády za účasti premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), a tiež ministrov dopravy, zdravotníctva, hospodárstva a financií. „Na ďalšie dve požiadavky, navýšenie pomoci pre cestovných ruch a navýšenie pomoci pre udržateľnosť zamestnanosti v schéme Prvá Pomoc Plus Pus sme dostali jasný prísľub na vyriešenie,“ informovala iniciatíva. Jej predstavitelia sa však zhodujú na tom, že rokovania sa neskončili a v novom roku 2022 ich čaká ešte veľa práce na záchrane celého sektora.

Prezentovali päť požiadaviek

Ešte v pondelok stovky podnikateľov, zástupcov gastro sektora, hotelierov, ale aj ďalší ľudia v rámci iniciatívy Cestovný ruch krváca odovzdali na Úrade vlády SR otvorený list, v ktorom vyzvali politikov, vládu a úrady k dialógu. Ako agentúru SITA informovala Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, prezentovali v ňom aj päť svojich požiadaviek.

Tie predstavili ešte v úvode decembra najprv zástupcovia cestovného ruchu z Popradu a Vysokých Tatier. Okrem troch vyššie spomínaných, žiadajú aj zníženie DPH na 10 percent pre gastro segment od 1. apríla budúceho roka. Chcú tiež jasné pravidlá bez diskriminácie a rovnako naplnenie verejného prísľubu, že vakcína je sloboda. Zástupcovia tohto sektoru z iných regiónov sa do iniciatívy zapojili okrem iného aj vysvietením svojich zatvorených prevádzok na červeno.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerLucia Blašková
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Cestovný ruch krvácaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti