Inšpektori vykonali v júni kontroly skladov či potravín, našli viac ako 800 kilogramov nevyhovujúceho tovaru

potraviny, zelenina, ovocie, obchod
Potravinoví inšpektori skontrolovali kvalitu ovocia a zeleniny v obchodoch. Foto: ilustračné, Getty Images

V júni vykonali inšpektori autorizovaní na kontrolu obchodnej kvality čerstvého ovocia a zeleniny 202 takýchto kontrol. Pri 23 z nich boli zistené nedostatky. V maloobchodných jednotkách bolo vykonaných 170 kontrol, u prvovýrobcov 11 a vo veľkoobchodných skladoch 21.

Celkovo prekontrolovali inšpektori 54 914,46 kilogramu tovaru, z čoho 801,09 kilogramu nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme. Všetok nevyhovujúci tovar sa nachádzal v maloobchodných jednotkách. Informovala o tom Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS).

Kontrolovaných tisíc plodín

Na mieste posúdili inšpektori zhodu s obchodnými normami u 1 260 plodín, z čoho 41 plodín (všetky v maloobchode) nevyhovelo požiadavkám osobitných noriem alebo všeobecnej norme.

Najviac nevyhovujúceho tovaru bolo medzi plodinami paprika a jablká. Na nevyhovujúci tovar boli vydané nálezy o nezhode.

Pokuta 800 eur

Z nevyhovujúceho množstva plodín v znaku minimálne požiadavky na kvalitu nevyhovelo 8,4 %, v znaku obchodná kvalita 15,2 % a v znaku označenie 76,4 %. Celkom bolo hodnotených 55 druhov ovocia a zeleniny.

Právoplatným rozhodnutím bolo v júni ukončené jedno správne konanie. Pokuta bola uložená vo výške 800 eur. Na jedného inšpektora vychádzali v júni v priemere štyri kontroly.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR