Jaskyniari objavili na severe Slovenska unikátne archeologické nálezy staré tisícky rokov

Archeologické nálezy v jaskyni
Najmenej prístupná jaskyňa ukrývala archeologické nálezy staré asi 5 000 rokov. Foto: www.facebook.com

Po tom, čo na konci roku 2020 objavili slovenskí jaskyniari 250 m nových chodieb a siení v Demänovskej ľadovej jaskyni, môžu si pripísať ďalší úspech. Ide o unikátny archeologický objav na severe Slovenska.

Pracovníci Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPAJ) pri prechádzke v lese objavili na skalnej terase vo vápencovom masíve niekoľko jaskýň.

V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

Archeologické nálezy v jaskyni

Jaskyne sú známe tým, že ozajstná krása sa ukrýva vo vnútri. Tentokrát však jaskyniari neobjavili unikátnu kvapľovú výzdobu.

Najmenej prístupná jaskyňa vydala hodnotné archeologické nálezy staré asi 5 000 rokov. Jaskyniari SMOPAJ-u tu našli nepoškodené nádoby badenskej kultúry.

Súčasťou objavu sú aj ľudské pozostatky a veľké množstvo zvieracích kostí. Podľa odborníkov pochádzajú z obdobia 3 000 rokov pred Kristom.

Ako sa uvádza v tlačovej správe, pri následnom archeologickom prieskume odkryli aj rôzne predmety.

Slovensko má tisíce jaskýň

Výskum teda bude pokračovať, pamiatkari, archeológovia a antropológovia majú za úlohu zistiť funkciu nájdených predmetov a nájsť odpovede na otázky, aké obrady sa odohrávali v týchto jaskynných priestoroch.

Územie Slovenska je mimoriadne bohaté na krasové javy a jaskyne. Oblasť Kvačian nie je výnimkou. Z vyše 7 000 jaskýň sú v mnohých stopy po pobyte človeka od staršej doby kamennej až do novoveku.

Či teraz objavená jaskyňa patrí k takzvaným pohrebným jaskyniam, alebo sa tu odohrávali iné rituály, ukážu až výsledky výskumu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSMOPAJ Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva